Morrell banner
cypress basin hospice
Saputo Job Fair 2019
Momentum Motorsports Sea-Doo
Sandlin – Find New Roads – It’s All About You Aug 2017
Hess Lawn Mower Header

ASC – Sports

 

 

ASC Fall Academic All-Conference Teams

RICHARDSON, Texas – the American Southwest Conference on its 2018 Fall Academic All-Conference Teams recognized a total of 661 student-athletes from 13 member and two affiliate institutions. The ASC office announced the teams and include the sports of men’s and women’s cross country, football, men’s and women’s soccer and volleyball.

For student-athletes to be eligible for ASC Academic All-Conference honors, they must be classified academically as a sophomore, junior, senior or graduate student during the competition season and have been in attendance and completed at least one academic year (two consecutive semesters) at their institution. They must also have a 3.0 cumulative grade point average (GPA) as certified at the conclusion of the academic semester in which the ASC holds the sport’s championship.

2018 ASC Fall Academic All-Conference

Men’s Cross Country

Name University Cl. Major Hometown
Owen Taylor Belhaven Gr. Business Fayette, Ala.
Jiro Daniels Concordia Texas Jr. Kinesiology Kyle, Texas
Jayce Halloran Concordia Texas So. Psychology Galveston, Texas
Sam Stewart Concordia Texas So. Business Administration Galveston, Texas
Beau Billings East Texas Baptist Sr. Biology Mansfield, Texas
Mack Broussard East Texas Baptist So. Business Hankamer, Texas
Sammy Magallan Hardin-Simmons So. Athletic Training Sanderson, Texas
Nathan McEndree Hardin-Simmons Jr. Ministry Keller, Texas
River Smith Hardin-Simmons So. Exercise Science Waco, Texas
Wesley Anderson LeTourneau So. Computer Science Sweet Home, Ore.
Michael Field LeTourneau Sr. Mechanical Engineering Tega City, S.C.
Nathan Glastetter LeTourneau So. Aviation Management Imperial, Mo.
Lorien Nightingale LeTourneau So. Professional Flight Maintenance Njoro, Kenya
Damien Doyle Louisiana College So. Criminal Justice Shreveport, La.
Mateo Key Mary Hardin-Baylor Sr. Accounting Harker Heights, Texas
Sean Reid Mary Hardin-Baylor So. Management Killeen, Texas
Andrew Hallowell McMurry Jr. Accounting Fort Worth, Texas
Latham Hensley McMurry Jr. Kinesiology Meridian, Texas
Farouq Lakhani McMurry Sr. Psychology Katy, Texas
Juan Rosas McMurry So. Accounting Brackettville, Texas
Petron Brown Ozarks So. Environmental Studies/Bus. Admin. Nassau, Bahamas
Luis Garcia Ozarks So. Business Administration Clarksville, Ark.
Michael Harris Ozarks So. Health Science Elkins, Ark.
Jaeden Miller Ozarks So. Biology/Education Canyon, Texas
Nathaneal Rankin Ozarks So. Undeclared Plano, Texas
Juan Sanchez Ozarks So. Biology/Business Administration Springdale, Ark.
Chandler Stewart Ozarks So. Chemistry Siloam Springs, Ark.
Rhett Williamson Ozarks So. English Green Forrest, Ark.
Jonathon Wood Ozarks Jr. Health Science Berryville, Ark.
William Serrano Sul Ross State So. Mathematics Pecos, Texas
John Gabriel UT Dallas Jr. Finance Allen, Texas
Christian Kondor UT Dallas So. Mathematics Seminole, Fla.
Nathan Musial UT Dallas Jr. Computer Engineering The Woodlands, Texas
Jack Newton UT Dallas So. International Political Economy Seoul, South Korea
Alireza Nourani UT Dallas Sr. Political Science Plano, Texas
Chris Reyna UT Dallas Jr. Finance Harlingen, Texas
Blake Stroud UT Dallas Jr. Software Engineering Spring, Texas
Andres Uriegas UT Dallas So. Computer Science Round Rock, Texas
Nathan Adams UT Tyler Jr. History The Woodlands, Texas
Matthew Cecotti UT Tyler So. Kinesiology Lindale, Texas
Conor Linekin UT Tyler Sr. Kinesiology Cypress, Texas
Will McIlroy UT Tyler Jr. Speech Communication Weatherford, Texas
Zachary Tucker UT Tyler So. Chemistry Perrin, Texas

Women’s Cross Country

Name University Cl. Major Hometown
Leslie Howe Belhaven So. Sports Medicine Tupelo, Miss.
Tamera Lairy Belhaven Sr. Sports Medicine Brandon, Miss.
Lydia Lippincott Belhaven Sr. Theater/Classical Education Cedar Hill, Texas
Susanna Reese Belhaven Sr. Biology Brandon, Miss.
Alyssa Veenker Belhaven Sr. Sports Medicine Hanover, Minn.
Regan Lain Concordia Texas Sr. Communications Corpus Christi, Texas
Stefanie Saenz Concordia Texas Jr. Kinesiology San Antonio, Texas
Emily Villines Concordia Texas Sr. Mathematics Huntsville, Texas
Victoria Gutierrez East Texas Baptist Sr. Business Administration Santiago, Chile
Chloe Hudson East Texas Baptist Sr. Chemistry Marshall, Texas
Melissa Kidder East Texas Baptist Sr. University Studies San Antonio, Texas
Paige Stevens East Texas Baptist Jr. Elementary Education Cochrane, Canada
Yadira Loera Hardin-Simmons So. Nursing Ennis, Texas
Sydney Tencate Hardin-Simmons Jr. Criminal Justice Moran, Texas
Katherine Baker LeTourneau So. Mechanical Engineering Arlington, Texas
Kali Carter LeTourneau So. Mechanical Engineering Round Rock, Texas
Bridey Davis LeTourneau Sr. Kinesiology-Exercise Science Boerne, Texas
Allison Fuller LeTourneau Jr. Pre-Nursing Crandall, Texas
Julianne Hood LeTourneau Jr. Interdisciplinary Studies Brownwood, Texas
Bari Schunicht LeTourneau So. Biomedical Engineering Spring, Texas
Alexis Segura LeTourneau Jr. Kinesiology-Sport Management Austin, Texas
MySherie Johnson Louisiana College Sr. Media Productions Marksville, La.
Haleigh Lachney Louisiana College Jr. Media Productions Simpson, La.
Maycee Lachney Louisiana College Jr. Media Productions Simpson, La.
Isabel Estrada Mary Hardin-Baylor Jr. Finance Austin, Texas
Corey Picou Mary Hardin-Baylor Jr. Biology (Pre-Med) Blue Ridge, Texas
Sarah Tagg Mary Hardin-Baylor So. Pre-Nursing Red Oak, Texas
Caroline Vining Mary Hardin-Baylor Jr. Nursing Killeen, Texas
Tiffany Cox McMurry So. Psychology Abilene, Texas
Kylie Fonville McMurry Jr. Theater Education Azle, Texas
Chauzney Hooks Ozarks Sr. Business Administration Texarkana, Texas
Areli Moreno Ozarks So. Health Science Katy, Texas
Hannah Smith Ozarks Sr. Accounting Blue Eye, Mo.
Kyela Cosby Sul Ross State Jr. Kinesiology North Zulch, Texas
Hailey Guillen Sul Ross State So. Biology El Paso, Texas
Gabriela Raimondi Sul Ross State Jr. Biology Charlotte, Texas
Alexis Ruiz Sul Ross State So. Kinesiology Uvalde, Texas
Gina Fossati UT Dallas Jr. Computer Science Friendswood, Texas
Lillian Hannigan UT Dallas Sr. Criminology Lake Stevens, Wash.
Sara Hartke UT Dallas Jr. Mechanical Engineering Chugiak, Alaska
Katherine Merola UT Dallas So. Computer Science Kingwood, Texas
Hollee Ratliff UT Dallas Jr. Neuroscience Amarillo, Texas
Anna Schaeffer UT Dallas So. International Political Economy Strongsville, Ohio
Tristin Salem UT Tyler Jr. Kinesiology Tomball, Texas
Theresa Simmons UT Tyler So. Political Science St. Paul, Texas
Courtney Smith UT Tyler Jr. Kinesiology Buna, Texas

Football

Name University Cl. Major Hometown
Gage Cash Belhaven Jr. History Boaz, Ala.
Kenneth Carradine Belhaven So. Chemistry New Orleans, La.
Ashlen Davis Belhaven Sr. Sports Administration McCool, Miss.
Watson Fondren Belhaven Sr. Sports Medicine &Exercise Science Centreville, Ala.
Denarrius Noel Belhaven Sr. Sports Administration Utica, Miss.
Garrett Osbourne Belhaven Sr. Interdisciplinary Studies Denham Springs, Ala.
Tanner Rogers Belhaven Sr. Business Administration Florala, Ala.
Zach Schemmel Belhaven Sr. Sports Administration Clinton, Miss.
PJ Sledge Belhaven So. Nursing Tuscaloosa, Ala.
Colton Strain Belhaven So. Business Administration Clinton, La.
Blake Tucker Belhaven Sr. Sports Administration Madison, Ala.
Joey Walden Belhaven Jr. Sports Administration Oxford, Miss.
Brian Baca East Texas Baptist Jr. Undecided Pittsburg, Texas
Zackary Biles East Texas Baptist Sr. Business Administration New Caney, Texas
Drew Brewster East Texas Baptist So. Undecided Bossier City, La.
Ronald Burns-Lane East Texas Baptist So. Business Burleson, Texas
Jeremiah Drake East Texas Baptist Sr. Psychology Duncanville, Texas
Josiah Dykes East Texas Baptist So. Kinesiology Killeen, Texas
Joseph Fentress East Texas Baptist So. History Kirbyville, Texas
Garrett Gibson East Texas Baptist Sr. Education Gladewater, Texas
Jacob James East Texas Baptist Jr. Education Bossier City, La.
Tony Jones II East Texas Baptist Sr. Criminal Justice Houston, Texas
Joseph LeBlanc East Texas Baptist Jr. Biology Shepherd, Texas
Malik Mason East Texas Baptist Jr. Business Administration Anna, Texas
Samarick Paul East Texas Baptist So. Kinesiology Patterson, La.
Jeremiah Robertson East Texas Baptist Jr. Kinesiology Huntington, Texas
Zack Walker East Texas Baptist Sr. Mass Media Communications Monroe, La.
Regan Wilkins East Texas Baptist So. Sports Management Kingwood, Texas
Reece Anderson Hardin-Simmons Jr. Education Waco, Texas
Alex Bell Hardin-Simmons Sr. Communication Midland, Texas
Brandon Berry Hardin-Simmons So. Exercise Science Clyde, Texas
Logan Breton Hardin-Simmons Jr. General Business Grandview, Texas
Clayton Caniford Hardin-Simmons So. Finance Clifton, Texas
Colton Carter Hardin-Simmons So. Undeclared Thrall, Texas
Zack Cedillo Hardin-Simmons So. Business Anson, Texas
Reese Childress Hardin-Simmons Sr. All Level P.E. Abilene, Texas
Bohner Cottongame Hardin-Simmons Jr. Math Graham, Texas
Ty Crain Hardin-Simmons Sr. Criminal Justice Sweetwater, Texas
Hunter Creasey Hardin-Simmons Jr. Social Studies Georgetown, Texas
Cameron Credle Hardin-Simmons So. Business Garland, Texas
Hayden Day Hardin-Simmons Jr. Business Administration Brownwood, Texas
Bronc Dillard Hardin-Simmons Sr. Fitness & Recreation Cross Plains Texas
Rett Dittfurth Hardin-Simmons So. Math Stephenville, Texas
Trevor Doege Hardin-Simmons So. Biology Monahans, Texas
Heriberto Elizondo Hardin-Simmons Sr. Physical Education Laredo, Texas
Eric Hammersmith Hardin-Simmons So. Undeclared Kingwood, Texas
Cameron Hanna Hardin-Simmons So. Biology Abilene, Texas
Ty Hooper Hardin-Simmons Sr. Biology Pampa, Texas
Kyle Huppee Hardin-Simmons So. Criminal Justice Liberty Hill, Texas
Blake Johnston Hardin-Simmons Jr. Exercise Science Abilene, Texas
Colton Kent Hardin-Simmons Sr. History Cisco, Texas
Juan Martinez Hardin-Simmons So. Criminal Justice Donna, Texas
Brandon Masterson Hardin-Simmons Sr. Education Ferris, Texas
Eriq Mitchell Hardin-Simmons Sr. Communication Lago Vista, Texas
Jaxson Money Hardin-Simmons Jr. Business Education Abilene, Texas
Ellis Newkirk Hardin-Simmons So. Political Science Amarillo, Texas
Cole Northcutt Hardin-Simmons Jr. Business Georgetown, Texas
Jamie Pogue Hardin-Simmons So. Education Abilene, Texas
Trey Proffitt Hardin-Simmons Sr. Political Science Arlington, Texas
Dakota Puga Hardin-Simmons So. Chemical Engineering Canyon, Texas
Marc Reed Hardin-Simmons So. Accounting Round Rock, Texas
Brandon Reeves Hardin-Simmons So. Undeclared Krum, Texas
Patrick Riley Hardin-Simmons Sr. Biology San Antonio, Texas
Jeff Speer Hardin-Simmons Jr. Business Administration Gatesville, Texas
Rowdy Teaff Hardin-Simmons Jr. Exercise Science Quitman, Texas
Jayton Voss Hardin-Simmons So. Undeclared Abilene, Texas
Matt Wilde Hardin-Simmons Sr. Exercise Science Rogers, Texas
Avery Williamson Hardin-Simmons Jr. Sports Management Kermit, Texas
Justin Wilson Hardin-Simmons Jr. Pre-Physical Therapy Liberty Hill, Texas
Jeremy Batten Howard Payne So. Kinesiology Huntington, Texas
Britt Boler Howard Payne Jr. Business Management Midland, Texas
Cameron Gutierrez Howard Payne So. Business Management Waco, Texas
Eric Haverstock Howard Payne Jr. Business Management Midland, Texas
Juan Luna Howard Payne Sr. Criminal Justice San Angelo, Texas
Matthew Martin Howard Payne So. Kinesiology Leader, Texas
Brett Martinez Howard Payne So. Education Royse City, Texas
Daniel Shelton Howard Payne So. History/Spanish/Honors Granbury, Texas
Brady Wade Howard Payne So. Kinesiology Little Elm, Texas
Collin Wright Howard Payne Sr. Kinesiology Keller, Texas
Hayden Breaux Louisiana College So. Business Management/Marketing Houma, La.
Lucas Cormier Louisiana College So. Biology Vinton, La.
Montel Cormier Louisiana College So. Criminal Justice Abbeville, La.
Jamarcus Fitzpatrick Louisiana College Sr. Sports Media Shreveport, La.
Cole Freeman Louisiana College So. Sports & Wellness Diana, Texas
Dylan Fuselier Louisiana College So. Business Management/Marketing Opelousas, La.
Mason Jordan Louisiana College Sr. Business Management/Marketing Oakdale, La.
Julius Johnson Louisiana College So. Social Work Kaplan, La.
Trace Mayo Louisiana College So. Missions & Ministries West Monroe, La.
Caleb Prejean Louisiana College Sr. Physical Therapist Assistant Scott, La.
Austin Reeves Louisiana College So. Health & Physical Ed.-Certification Evadale, Texas
Isaiah Romero Louisiana College So. Business Management/Marketing New Iberia, La.
Kyle Sarrazin Louisiana College So. Accounting Prairieville, La.
Wade Simmons Louisiana College So. Mathematics Baton Rouge, La.
Quinton Thibodeaux Louisiana College Jr. Secondary Education Breaux Bridge, La.
Hosie Thomas III Louisiana College So. Exercise Science Shreveport, La.
Zach Thomas Louisiana College So. Criminal Justice Ville Platte, La.
Anthony Work Louisiana College So. Accounting New Iberia, La.
Rozell Barber-Harris Mary Hardin-Baylor Sr. Physical Education Houston, Texas
Reginald Cole Mary Hardin-Baylor Sr. Management Houston, Texas
Elijah Cross Mary Hardin-Baylor Sr. Finance Sonora, Texas
Kadarius Daniels Mary Hardin-Baylor Jr. Engineering Pflugerville, Texas
Darius Dorsey Mary Hardin-Baylor Jr. Biology Mexia, Texas
Holten Einkauf Mary Hardin-Baylor Sr. History Sealy, Texas
Colton Hall Mary Hardin-Baylor Sr. Exercise Physiology Liberty Hill, Texas
Caleb Johnson Mary Hardin-Baylor So. Physical Education Corsicana, Texas
Joey Longoria Mary Hardin-Baylor Jr. Computer Science Pearland, Texas
Jalen Martin Mary Hardin-Baylor Gr. Sport Management Round Rock, Texas
Jacob Mueller Mary Hardin-Baylor So. Pre-Physical Therapy Fort Worth, Texas
Steven Sellers Mary Hardin-Baylor So. Management Murphy, Texas
Derek Sides Mary Hardin-Baylor Sr. Physical Education Graham, Texas
E’Monte Smith Mary Hardin-Baylor So. Management Austin, Texas
Demetrius Taylor Mary Hardin-Baylor Sr. Management Dickinson, Texas
Domenico Valdespino Mary Hardin-Baylor So. Health Sciences Pflugerville, Texas
Olan Vining Mary Hardin-Baylor So. Exercise Physiology Seguin, Texas
Robbie West Mary Hardin-Baylor Sr. Marketing Teague, Texas
Mike Alvarez McMurry Jr. Exercise Sci. & Human Performance Zapata, Texas
Bryson Barrett McMurry So. Exercise Sci. & Human Performance Canyon, Texas
Ashton Barrientes McMurry So. Nursing Floresville, Texas
Darius Brooks McMurry Sr. Kinesiology Thorndale, Texas
Xavier Dunn McMurry So. Nursing San Antonio, Texas
Kyle Peggram McMurry Sr. Kinesiology Olton, Texas
Juan Ramirez McMurry So. Sociology Roma, Texas
Josh Smith McMurry So. Biology Bossier City, La.
Dez Turner McMurry Jr. Physics Spearsville, La.
Tanner Wright McMurry So. Biomedical Science Fort Worth, Texas
Cole Atteberry Southwestern Sr. Business Kingwood, Texas
Landry Bray Southwestern Sr. Business Arlington, Texas
Christopher Crawford Southwestern Jr. Pre-Engineering Houston, Texas
AJ Daniels Southwestern Sr Psychology Benbrook, Texas
Bryan Estrada Southwestern So. Kinesiology Mesquite, Texas
Luke Fierst Southwestern Jr. Business Kerrville, Texas
Major George Southwestern So. Undecided San Marcos, Texas
Elliot Hammon Southwestern So. Communication Studies Houston, Texas
Rosario Hernandez, Jr. Southwestern So. Architecture/Mathematics El Paso, Texas
Phillip Keys Southwestern Jr. Biochemistry/Pre-Med Corpus Christi, Texas
Davin Masur Southwestern So. Communication Studies Wimberley, Texas
Josiah Minnifield Southwestern Jr. Communication Studies Chandler, Ariz.
Blair Orr Southwestern Jr. Business Mansfield, Texas
Max Patton Southwestern Jr. Kinesiology Fort Worth, Texas
Yusuf Sham Southwestern So. Undecided Houston, Texas
Devin Shaw Southwestern Sr. Education Lone Oak, Texas
James Smat Southwestern Sr. Biology Benbrook, Texas
Hayden Smith Southwestern Jr. Physics Katy, Texas
Nicholas Smith Southwestern Jr. Biology Aguilares, Texas
William Spaulding Southwestern Jr. Education Kingwood, Texas
Travis Taylor Southwestern So. Mathematics Garland, Texas
Jacob Wiebelhaus Southwestern So. Business/Kinesiology Victoria, Texas
Jared Wiggins Southwestern Jr. Political Science Crosby, Texas
Jules Williams Southwestern So. Undecided Grand Prairie, Texas
Garrett Womack Southwestern Jr. Political Science Austin, Texas
Fabian Baeza Sul Ross State Jr. Kinesiology Van Horn, Texas
Seth Hogan Sul Ross State So. Kinesiology Monahans, Texas
Jordan Lewandowski Sul Ross State Jr. Social Science Milwaukee, Wis.
Cody Kalinowski Sul Ross State Jr. Natural Resource Management Needville, Texas
Adrian Rodriguez Sul Ross State So. Kinesiology Eagle Pass, Texas
Paul Rodriguez Sul Ross State Sr. Animal Science Weslaco, Texas
Jacques Wisner Sul Ross State Sr. Business Administration Dallas, Texas
Cameron Bennett Texas Lutheran So. Kinesiology The Colony, Texas
Christopher Bennett Texas Lutheran Sr. Kinesiology The Colony, Texas
Cameron Bivens Texas Lutheran So. Business Management Allen, Texas
Wade Cookston Texas Lutheran Jr. Applied Physics Sunnyvale, Texas
Andy Day Texas Lutheran Sr. Accounting Austin, Texas
Thomas Gaither Texas Lutheran Sr. Kinesiology Jourdanton, Texas
Brandon Hopp Texas Lutheran Sr. Education Leander, Texas
Hunter Jaehne Texas Lutheran So. Business Giddings, Texas
Manny Longoria Texas Lutheran Jr. Education Geronimo, Texas
Pearce Loth Texas Lutheran Sr. Kinesiology Rockdale, Texas
Andrew Lotz Texas Lutheran Jr. Accounting New Orleans, La.
CJ Romero Texas Lutheran Jr. Kinesiology Odem, Texas
Sammy Romero Texas Lutheran So. Business Sweeny, Texas
Dillon Samuelson-Hesterman Texas Lutheran So. Nursing Anderson, Texas
Jason Williams Texas Lutheran So. Applied Physics/Mathematics Seguin, Texas
Travis York Texas Lutheran Jr. Business Management Seguin, Texas

Men’s Soccer

Name University Cl. Major Hometown
Thomas Blake Belhaven Sr. History Fulton, Miss.
Garrett Busby Belhaven So. Sports Administration Brandon, Miss.
Ben Gibbons Belhaven Sr. Business Administration Liverpool, England
Lalesh Hadji Belhaven Sr. Business Administration Vasteras, Sweden
Robert Mims Belhaven Sr. Exercise Science Caledonia, Miss.
Nathan Ratzlaff Belhaven Jr. Business Administration Youngsville, La.
Ian Requilman Belhaven So. Accounting Plano, Texas
Joel Abrego Concordia Texas So. Kinesiology Houston, Texas
Omar Aguirre Concordia Texas Sr. Business Administration Austin, Texas
Brandon Barrows Concordia Texas So. Criminal Justice Lewisville, Texas
Alexander Bridges Concordia Texas Sr. Kinesiology Schertz, Texas
Ronny Garza Concordia Texas Sr. Pre-Nursing Austin, Texas
Zach Kusak Concordia Texas So. Business Administration New Braunfels, Texas
C.J. Linn Concordia Texas Sr. Kinesiology Kaufman, Texas
Rob Oakley Concordia Texas Sr. Mathematics Dallas, Texas
Luis Ochoa Concordia Texas Jr. Kinesiology Buda, Texas
Sibonelo Shezi Concordia Texas Jr. Business Administration Johannesburg, South Africa
Benjamin Terry Concordia Texas So. Undecided Round Rock, Texas
Andres Williams Concordia Texas So. Kinesiology Katy, Texas
Travis Atkinson East Texas Baptist Sr. Kinesiology Palestine, Texas
Bryant Botello East Texas Baptist Sr. Business Spring, Texas
Justin Groves East Texas Baptist So. Kinesiology Lindale, Texas
Ryan Hammond East Texas Baptist Sr. Kinesiology Bryan, Texas
Chasca Ortega East Texas Baptist So. Kinesiology Weimar, Texas
Daniel Rutter East Texas Baptist Sr. Chemistry League City, Texas
Silas Sangano East Texas Baptist So. Kinesiology Kigoma, Tanzania
Jacob Gonzales Hardin-Simmons Jr. Biology Austin, Texas
Jack Griffiths Hardin-Simmons Sr. Exercise Science Frisco, Texas
Abate Hennessy Hardin-Simmons Sr. Kinesiology Gatesville, Texas
Preston Hillis Hardin-Simmons Sr. Marketing Irving, Texas
David Rice Hardin-Simmons Sr. History Amarillo, Texas
John Sartin Hardin-Simmons So. Biology San Antonio, Texas
Frane Vidosevic Hardin-Simmons Jr. Economics Zagreb, Croatia
Thomas Carte Howard Payne So. Business Administration Houston, Texas
Ryan Cook Howard Payne Jr. Kinesiology Arlington, Texas
Reid Longabaugh Howard Payne Sr. Engineering Science Brownwood, Texas
David Manolof Howard Payne Jr. Psychology Mountain Home, Ark.
Timothy Murphy Howard Payne Jr. Social Studies Composite Brownwood, Texas
Dylan Person Howard Payne Sr. Social Studies Composite Early, Texas
Matt Prall Howard Payne So. Kinesiology Houston, Texas
Joshua Rodriguez Howard Payne So. Athletic Training Austin, Texas
Collin Salyers Howard Payne Sr. Social Studies Composite San Antonio, Texas
Phillip Bozeman LeTourneau So. Mechanical Engineering Kuala Lumpur, Malaysia
David Pinilla LeTourneau Sr. Business Administration Garland, Texas
Eric Smith LeTourneau So. Civil Engineering Tucson, Ariz.
Drew Spencer LeTourneau Jr. Biomedical Engineering Commercial Point, Ohio
David Trost LeTourneau Sr. Electrical Engineering Stillwater, Okla.
Alec Weir LeTourneau Sr. Business Administration Cypress, Texas
Ian Carter Louisiana College So. Economics/Finance Gonzales, La.
Seth Collins Louisiana College So. Exercise Science Greenwell, La.
Soto Kubo Louisiana College So. Biology Queensland, Australia
Gabriel M. Lopes Louisiana College So. Business Management/Marketing Sao Paulo, Brazil
Adam McKinstry Louisiana College Jr. Exercise Science North Lanarkshire, Scotland
Evan Norwood Louisiana College So. Missions & Ministries Shreveport, La.
Alex Okuma Louisiana College So. Media Productions Sao Paulo, Brazil
Leo Osawa Louisiana College So. Sports & Wellness Sao Paulo, Brazil
Victor Pimenta Louisiana College So. Sports & Wellness Sao Paulo, Brazil
Travis Aday Mary Hardin-Baylor Gr. Sport Administration Lawton, Okla.
Tyson Beechum Mary Hardin-Baylor So. Biology Waxahachie, Texas
Mackenson Bonnell Mary Hardin-Baylor Sr. Pre-Physical Therapy Bluff Dale, Texas
Tyler Childs Mary Hardin-Baylor So. Biology (Pre-Med) Boerne, Texas
Steven Dang Mary Hardin-Baylor Sr. Nursing Plano, Texas
Marcelo Gaitan Mary Hardin-Baylor Jr. Marketing Coppell, Texas
Jason Goodin Mary Hardin-Baylor Jr. Management McKinney, Texas
Jose Larin Mary Hardin-Baylor So. Accounting The Colony, Texas
Matthew Lay Mary Hardin-Baylor Jr. Biology Plano, Texas
Seth Neveloff Mary Hardin-Baylor So. Mathematics Wylie, Texas
Corey Smith Mary Hardin-Baylor Jr. Pre-Physical Therapy Kerrville, Texas
Caleb Vandergriff Mary Hardin-Baylor Sr. Management Georgetown, Texas
James Alexander McMurry So. Mathematics Canyon Lake, Texas
Francisco Avilez McMurry Jr. Business Accounting Round Rock, Texas
Josh Erwin McMurry Sr. Exercise Sci. & Human Performance Duncanville, Texas
Miguel Esteban Jr. McMurry Jr. Physics Houston, Texas
Jesus Gil McMurry Jr. Finance Carrollton, Texas
Aidan Keene McMurry So. Business Management Bandera, Texas
Rafael Lara McMurry Sr. Business Houston, Texas
Abraham Martinez McMurry Sr. Kinesiology San Antonio, Texas
Javi Mejia McMurry Jr. Art Azle, Texas
Aaron Webb McMurry Sr. Nursing Cleburne, Texas
Paul Bien-Aime Ozarks So. Math/Business Administration Tabarre, Haiti
Cade Coggin Ozarks Sr. Health Science Memphis, Tenn.
Derric Davis Ozarks Sr. Environmental Studies Mesquite, Texas
Pedro Gallaga Ozarks So. Political Science Willis, Texas
Layne Garcia Ozarks Sr. Management Fort Worth, Texas
Spence Jean Baptiste Ozarks So. Business Admin./Political Science Tabarre, Haiti
Ralph Jean-Pierre Ozarks So. Business Administration Port-Au-Prince, Haiti
Jonathan Julmiste Ozarks So. Mathematics Haiti
Miguel Reyes Ozarks Sr. Health Science Canyon, Texas
Bradley Rice Ozarks Sr. Health Science Fort Smith, Ark.
Alex Ross Ozarks Sr. Management Heath, Texas
Thomas Ross Ozarks Sr. Mathematics Heath, Texas
Peter Ralph Severe Ozarks So. Business Administration/Accounting Port-Au-Prince, Haiti
Manny Torres Ozarks Sr. Marketing Keller, Texas
Logan Valestin Ozarks So. Biology Bryant, Ark.
Mason Anderson UT Dallas Jr. Biology Frisco, Texas
Jesse Ardila UT Dallas So. Mechanical Engineering McKinney, Texas
Merek Byckovski UT Dallas So. Mechanical Engineering Austin, Texas
Max Dier UT Dallas So. Finance Sierra Madre, Calif.
Jackson Huckaby UT Dallas So. Mechanical Engineering Frisco, Texas
Curran Kelly UT Dallas Jr. Accounting Austin, Texas
Fraser Kidd UT Dallas Jr. Supply Chain Management Katy, Texas
Brenden Kolthoff UT Dallas Sr. Biomedical Engineering St. Louis, Mo.
Jared Ray UT Dallas So. Business Administration Frisco, Texas
Will Ringhofer UT Dallas Jr. Actuarial Science Frisco, Texas
Christian Vieira UT Dallas Jr. Mechanical Engineering Leander, Texas
Aron Alonso UT Tyler Sr. Management Madras, Ore.
Ramiro Alvarez UT Tyler So. Management Cordoba, Argentina
Giancarlo Ayanegui UT Tyler Jr. Tech-Industrial Technology Houston, Texas
Ryan Brinda UT Tyler Sr. Finance Coppell, Texas
Jonathan Castillo UT Tyler So. Kinesiology Friendswood, Texas
Steven Chavez UT Tyler Jr. General Business Arlington, Texas
Travis Collins UT Tyler So. Management Wichita Falls, Texas
Caio Godinho UT Tyler So. Mechanical Engineering Belo Horizonte, Brazil
Mark Guevara UT Tyler So. Accounting Houston, Texas
Samuel Huerta UT Tyler Sr. Management Arlington, Texas
Erik Macias UT Tyler Sr. Kinesiology Mesquite, Texas
Austin McIntosh UT Tyler Jr. Kinesiology Corpus Christi, Texas
D’Anthony Miller UT Tyler Jr. Management Keller, Texas
Jhonatan Montelongo UT Tyler Jr. Kinesiology Arlington, Texas
Lucas Pereira UT Tyler Sr. Electrical Engineering Barcelona, Spain
Jose Poo UT Tyler Sr. Finance Mexico City, Mexico
Uriah Shipman UT Tyler Jr. Mechanical Engineering Lindale, Texas
Chris Stamm UT Tyler So. Management Katy, Texas

Women’s Soccer

Name University Cl. Major Hometown
Suzanne Dease Belhaven Jr. Psychology Memphis, Tenn.
Kate Hill Belhaven Sr. Exercise Science Olive Branch, Miss.
Kennedy Mount Belhaven Jr. Sports Medicine Biloxi, Miss.
Cat Petro Belhaven Sr. Exercise Science Kosciusko, Miss.
Erica Rempel Belhaven Jr. Graphic Design San Antonio, Texas
Brooke Ricker Belhaven So. Biochemistry Ridgeley, W.Va.
Yaharim Satterwhite Belhaven Sr. Biology Tolleson, Ariz.
Lauren Smith Belhaven Sr. Psychology Flowood, Miss.
Alex Trammel Belhaven Jr. Biology Madison, Miss.
Kayla Carlove Concordia Texas Jr. Kinesiology Carrollton, Texas
<

AMERICAN SOUTHWEST CONFERENCE MEN’S BASKETBALL PLAYERS OF THE WEEK
Games: January 31-February 2, 2019

CO-EAST DIVISION PLAYER OF THE WEEK – Robby Dooley, Jr., F, East Texas Baptist
East Texas Baptist junior forward Robby Dooley (Bossier City, La.) took over the last two minutes and the entire overtime period, scoring 25 points during those seven-minute spans in the Tigers’ 92-85 win over Ozarks. He finished with 33 points, a career-high, and recorded his 1,000th career point on a free throw in the extra period. Dooley was 10-of-19 from the field (52.6 percent) and 12-of-13 at the line in the game to go with three rebounds, three assists, and four steals to earn his second Player of the Week of the season and third of his career.

CO-EAST DIVISION PLAYER OF THE WEEK – Caleb Loggins, Sr., F, LeTourneau
LeTourneau senior forward Caleb Loggins (Lewisville, Texas) led the YellowJackets to a pair of home wins last week to earn his second Player of the Week honors this season and fourth of his career. In a 92-76 victory over UT Tyler, he flirted with a triple-double, finishing with 14 points, nine assists, seven rebounds, five assists, and three blocks. Loggins followed with 20 points, eight boards and three blocks in an 88-77 win over Ozarks. For the week, he posted 17.0 points, 7.5 rebounds, 5.5 assists, 3.0 blocks and 3.0 steals per game.

CO-WEST DIVISION PLAYER OF THE WEEK – Byrale Carter, Jr., G, Mary Hardin-Baylor
Mary Hardin-Baylor junior guard Bryale Carter (Killeen, Texas) poured in a career-high 24 points in the Cru’s 92-86 win at McMurry to open the week, and he added 15 second-half points to help take control of a 103-96 victory at Hardin-Simmons to close the road swing. He shot 73 percent (11-of-15) from the field and 80 percent (4-of-5) from three-point range while averaging 19.5 points, 5.0 rebounds, 3.0 assists and 3.0 steals per game.

CO-WEST DIVISION PLAYER OF THE WEEK – Joe Hoeup, Sr., G, Hardin-Simmons
Hardin-Simmons senior guard Joe Hoeup (Santa Rosa, Calif.) had 20 points and 10 rebounds in a 76-67 victory over Concordia Texas, then on senior day and playing in front of his mother for the first time, scored a career-high 37 points and hit nine three-points in a 103-96 loss to Mary Hardin-Baylor. For the week, Hoeup averaged 28.5 points, 5.5 boards and 2.5 assists per game to earn his second Player of the Week award of the season and third in his career.

OTHER TOP PERFORMANCES

EAST DIVISION
Louisiana College senior center Devon Washington (Houston, Texas) barely missed a double-double with 22 points and nine rebounds in the Wildcats’ 83-76 loss at UT Dallas. He was 9-of-14 (64.3 percent) from the field and a perfect 4-of-4 from the free throw line.

Ozarks sophomore guard Bryson Johnson (Katy, Texas) averaged 14.5 points, 4.0 assists, 2.5 steals and 6.5 rebounds per game over a pair of road losses for the Eagles.

UT Dallas junior center Hans Burwitz (Allen, Texas) averaged 21.5 points per game as the Comets picked up a pair of ASC East home wins last week. He opened with 19 points, going 8-for-12 from the floor, with four rebounds in an 83-76 win over Louisiana College Thursday. Burwitz followed with 24 points and nine boards Saturday in a 106-66 victory over Belhaven. He was 8-for-9 from the field in that game.

WEST DIVISION
Concordia Texas junior guard Ronnie Hamilton (Shreveport, La.) scored a career-high 24 points and dished out seven assists in the Tornados’ tough 102-99 loss to McMurry Saturday. Against Hardin-Simmons on Thursday, he shot 5-of-11 from the field, including three three-pointers, for 16 points along with five assists. For the week, he averaged 20.0 points, 3.5 rebounds and 6.0 assists per game.

McMurry junior forward Mike Williams Jr. (Houston, Texas) scored 24 points with nine rebounds in a 102-99 victory over Concordia Texas. He was 10-of-14 from the field, including three dunks. Williams posted 12 points and 12 rebounds for his fifth double-double of the year in a loss to Mary Hardin-Baylor. For the week, he averaged 18.0 points and 10.5 rebounds per contest.

Howard Payne sophomore guard Timothy Aguero (San Angelo, Texas) scored a season-high 15 points and grabbed a career-best 12 rebounds in a loss to Sul Ross State. He was 3-of-3 from behind the arc and dished out four assists.

 

AMERICAN SOUTHWEST CONFERENCE WOMEN’S BASKETBALL PLAYERS OF THE WEEK
Games: January 31-February 2, 2019

EAST DIVISION PLAYER OF THE WEEK – Victoria Pena, Jr., G, UT Dallas
UT Dallas junior guard Victoria Pena (Helotes, Texas) repeated as Player of the Week and earned her sixth of her career by helping the No. 21/21 Comets extend their winning streak to eight straight games. She posted 24 points along with three rebounds, three assists, and five steals Thursday night in their 77-40 win over Louisiana College. She followed with 17 points and five assists Saturday in a 92-52 victory against Belhaven.

WEST DIVISION PLAYER OF THE WEEK – Keilee Burke, Fr., F, Hardin-Simmons
Hardin-Simmons freshman forward Keilee Burke (Belton, Texas) repeats as the West Division Player of the Week after leading the Cowgirls with a pair of double-doubles, averaging 13.5 points and 16.5 rebounds per game. She tied her season-high 17 points and added a career-best 20 boards in a 71-51 win over Concordia Texas. She then had 10 points and 13 rebounds in a 61-59 victory against No. 6/8 Mary Hardin-Baylor, handing the Cru their first conference loss of the season. This is Burke’s second career Player of the Week award of the year.

OTHER TOP PERFORMANCES

EAST DIVISION
Louisiana College senior guard Kourtney McGhee (Simmesport, La.) scored 24 points on 10-of-19 shooting (52.6 percent) with four rebounds and two assists in the Wildcats’ loss at No. 21/21 UT Dallas.

Ozarks senior forward Diamond Goodwyn (Gladewater, Texas) scored 13 points and grabbed four rebounds off the bench in the Eagles’ loss to No. 14/15 East Texas Baptist. For the week, she averaged 8.5 points, 4.0 rebounds and 1.0 steals per game while shooting 54.5 percent (6-of-11) from the field.

LeTourneau sophomore guard Keauna Whitfield (Rosebud, Texas) averaged a double-double over two-game with 11.5 points and 11.5 rebounds per contest. Against UT Tyler, she grabbed a team-high 11 boards with two steals before scoring a game-high 19 points and pulling down 12 rebounds against Ozarks.

East Texas Baptist junior forward Amanda Wilson (Carrollton, Texas) averaged 12.0 points and 3.5 rebounds in only 18.5 minutes per game. She shot 68.8 percent (11-of-16) from the floor, helping the No. 14/15 Tigers to a pair of wins. Wilson scored 10 of her 12 points in the second half of a 68-58 win over UT Tyler. She also had 12 points on 5-of-6 shooting in an 80-56 victory against Ozarks.

WEST DIVISION

Sul Ross State freshman forward Jocelyne Roque (El Paso, Texas) nailed down her third double-double of the season with 17 points and 17 rebounds in a 65-60 loss to Howard Payne Saturday. She also had a block and an assist in the game.

Mary Hardin-Baylor junior guard Hannah Holt (Lumberton, Texas) averaged 15.0 points, 5.5 rebounds and 2.0 steals per game as she led the No. 6/8 Cru in scoring in both games last week. She had 15 points and four steals in an 88-57 win at McMurry and 15 points and eight boards in a loss at Hardin-Simmons.

McMurry junior guard Sarah Doherty (Lubbock, Texas) recorded 19 points and four assists in a 71-57 win over Concordia Texas and had 15 points in a loss to No. 6/8 Mary Hardin-Baylor. For the week, she averaged 17.0 points, 3.0 rebounds and 2.0 assists per game while shooting 7-of-12 (58.3 percent) from beyond the arc.

Howard Payne sophomore guard Chelsey Harris (Waco, Texas) scored a game-high 21 points in a 65-60 victory at Sul Ross State. She also recorded four steals and was 9-of-16 from the field, including 3-of-7 from behind the arc.