cypress basin hospice
Erin Conrad – Edward Jones Header
Momentum Can-Am In Stock Header
Hess Furniture Appliances Banner Header
ETB Advertising Banner Header Terrie 1
ETB Advertising Banner Header Terrie 2

Friday’s Sports

Texas A&M University-Commerce women’s basketball team owns first place.

NBA

Thursday

Thunder (19-23) 133 – 76ers (25-160 114

Mavericks (24-19) 119 – Lakers (19-23) 115

Friday

Pelicans at Detroit Pistons at 6:00 pm

Warriors at San Antonio Spurs at 6:30 pm

Thunder at Chicago Bulls at 7:00 pm

Rockets at Sacramento Kings at 9:00 pm

NHL

Thursday

Rangers (24-12-7) 2 – Stars (25-11-7) 1

Saturday

Flames at Dallas Stars at 1:00 pm

COLLEGE

A spectator was escorted from Rupp Arena during the first half of Kentucky’s loss to South Carolina on Tuesday night after holding up a sign that said “Please go to Texas,” referring to speculation about Wildcats coach John Calipari being a candidate to coach the Longhorns.

In its first season in the Southland Conference, the Texas A&M University-Commerce women’s basketball team owns first place after a 65-62 win at Houston Christian on Thursday evening inside Sharp Gym. The Lions are back home on Saturday against Lamar at 2:00 pm for Alumni Day. After the game, members of the Lion women’s basketball program will sign autographs on the 2022-23 schedule poster.

The Texas A&M University-Commerce men’s basketball team fell 68-59 to the Houston Christian Huskies on Thursday night at the Sharp Gym. The Lions fall to 6-12 on the season overall and 2-2 in Southland Conference play. The Lions host Lamar on Saturday at 4:30 pm for Alumni Day. After the game, members of the Lion men’s basketball program will sign autographs on the 2022-23 schedule poster.

HIGH SCHOOL

Friday

BASKETBALL

GIRLS

Anna at Celina at 6:15 pm

Arp at Tatum at 6:15 pm

Bloomburg at Avery at 5:30 pm

Bonham at Blue Ridge at 6:15 pm

Bowie at Rivercrest at 6:30 pm

Campbell at 6-Dodd City at 6:00 pm

Celeste at Trenton at 6:15 pm

11-Chapel Hill MP at Mineola at 6:15 pm

Chisum at Lone Oak at 6:00 pm

Community at Caddo Mills at 6:15 pm

Cooper at Alba-Golden at 6:30 pm

Daingerfield at Gladewater at 6:00 pm

DeKalb at Redwater at 6:30 pm

Fruitvale at Cumby at 5:00 pm

Gilmer at Spring Hill at 6:00 pm

Grand Saline at Prairiland at 5:45 pm

Harleton at Big Sandy at 6:00 pm

Harmony at 25-Mt Vernon at 6:00 pm

Harts Bluff at Clarksville at 5:00 pm

Henderson at Chapel Hill TY at 6:15 pm

Howe at Lenoard at 6:00 pm

Hughes Springs at New Diana at 6:45 pm

Jacksonville at Bullard at 6:15 pm

Kilgore at Center at 6:00 pm

8-Mt Pleasant at Longview at 6:30 pm

Lindale at Athens at 6:15 pm

Marshall at Pine Tree at 6:30 pm

Miller Grove at LaPoynor at Noon

Nacogdoches at Huntsville at 7:00 pm

New Boston at Hooks at 6:00 pm

North Hopkins at Como-Pickton at 6:30 pm

Paris at Sulphur Springs at 5:00 pm

Pittsburg at Liberty-Eylau at 6:00 pm

Pleasant Grove at 16-North Lamar at 6:00 pm

5-Pottsboro at Gunter at 6:15 pm

Princeton at Greenville at 5:00 pm

Queen City at Paul Pewitt at 6:30 pm

Quitman at 14-Winnsboro at 6:00 pm

Rains at 16-Edgewood at 5:00 pm

22-Rockwall at Tyler Legacy at 6:30 pm

14-Royse City at Horn at 7:00 pm

4-Saltillo at Avinger at 5:30 pm

Sulphur Bluff at Union Hill at 5:30 pm

Terrell at Corsicana Noon

Texas High at Tyler Lions at 6:30 pm

Tom Bean at Wolfe City at 6:30 pm

Van at 17-Canton at 6:15 pm

Van Alstyne at Aubrey at 6:00 pm

Waskom at Elysian Fields at 6:00 pm

West Rusk at Troup at 6:15 pm

Whitehouse at Hallsville at 7:00 pm

White Oak at Sabine at 6:00 pm

Wills Point at Ford at 6:15 pm

BASKETBALL – BOYS

Arp at Tatum at 7:30 pm

Bonham at Blue Ridge at 7:30 pm

Campbell at 11-Dodd City at 7:30 pm

Celeste at Trenton at 7:30 pm

8-Chapel Hill MP at 25-Mineola at 7:30 pm

Chisum at Lone Oak at 7:30 pm

Community at Caddo Mills at 7:30 pm

Cooper at Alba-Golden at 8:00 pm

Daingerfield at Gladewater at 7:30 pm

DeKalb at Redwater at 8:00 pm

Fruitvale at Cumby at 8:00 pm

Gilmer at Spring Hill at 7:30 pm

Grand Saline at Prairiland at 7:30 pm

Hallsville at Whitehouse at 7:15 pm

Harleton at 10-Big Sandy at 7:30 pm

Harmony at Mt Vernon at 7:30 pm

Harts Bluff at Clarksville at 4:30 pm

Henderson at 18-Chapel Hill TY at 7:30 pm

Horn at Royse City at 7:00 pm

Howe at Leonard at 7:30 pm

Hughes Springs at New Diana at 8:00 pm

Huntsville at Nacogdoches at 7:00 pm

22-Jacksonville at Bullard at 7:45 pm

Kilgore at 22-Center at 7:30 pm

Liberty-Eylau at Pittsburg at 7:00 pm

Lindale at Athens at 7:30 pm

Linden-Kildare at Ore City at 7:30 pm

Longview at 4-Mt Pleasant at 7:30 pm

McLeod at Union Grove at 7:30 pm

New Boston at Hooks at 7:30 pm

9-North Hopkins at Como-Pickton at 8:00 pm

North Lamar at Pleasant Grove at 7:30 pm

24-Pasadena at Sam Rayburn at 7:00 pm

Pine Tree at Marshall at 7:00 pm

Pottsboro at Gunter at 7:30 pm

Princeton at Greenville at 7:00 pm

Queen City at Paul Pewitt at 8:00 pm

Quitman at Winnsboro at 7:30 pm

Rains at Edgewood at 7:00 pm

Saltillo at Avinger at 7:00 pm

24-Sam Rayburn at Honey Grove at 7:30 pm

Shelbyville at 16-Beckville at 7:45 pm

Sulphur Bluff at Union Hill at 7:00 pm

11-Sulphur Springs at Paris at 7:30 pm

Tenaha at 20-Timpson at 8:00 pm

Tom Bean at Wolfe City at 8:00 pm

Tyler Legacy at Rockwall at 7:00 pm

Tyler Lions at Texas High at 7:00 pm

Van at Canton at 7:30 pm

Van Alstyne at Aubrey at 7:30 pm

Waskom at Elysia-Fields at 7:30 pm

West Rusk at Troup at 7:45 pm

White Oak at Sabine at 7:30 pm

Wills Point at Ford at 7:30 pm

Texas Basketball Coaches Association Poll

GIRLS
5A
1 – Lubbock Monterey (20-3)
6 – Argyle (21-3)
13 – Mt Pleasant (24-0)
4A
1 – Glen Rose (27-1)
9 – Sunnyvale (21-5)
16 – North Lamar (18-6)
17 – Canton (22-4)
23 – Brownsboro (16-5)
3A
1 – Fairfield (22-2)
5 – Pottsboro (21-3)
11 – Chapel Hill MP (22-4)
12 – Gunter (19-7)
14 – Winnsboro (18-8)
16 – Edgewood (18-7)
25 – Mt Vernon (10-8)
2A
1 – Nocona (24-0)
1A
1 – Huckabay (25-2)
4 – Saltillo (27-3)
6 – Dodd City (18-4)
5 – Tenaha (22-2)
8 – Martins Mill (12-5)
BOYS
5A
1 – Kimball (16-2)
4 – Mt Pleasant (22-0)
10 – Forney (21-2)
19 – Lufkin (22-3)
4A
1 – Dallas Carter (18-2)
10 – Anna (11-7)
11 – Sulphur Springs (18-6)
13 – Bullard (18-4)
18 – Chapel Hill TY (10-6)
22 – Jacksonville (12-6)
3A
1 – Dallas Madison (11-13)
8 – Chapel Hill MP (24-2)
24 – Jefferson (15-4)
25 – Mineola (14-6)
2A
1 – Lipan (21-1)
7 – Martins Mill (17-4)
9 – North Hopkins (16-6)
10 – Big Sandy (15-6)
16 – Beckville (19-5)
24 – Sam Rayburn (16-4)
1A
1 – Graford (20-3)
11 – Dodd City (16-7)