ETB Advertising Banner Header Terrie 1
Cypress Basin Hospice 2023 Header
ETB Advertising Banner Header Terrie 2
Sandlin Header 2022
Better View Tree Trimming Header Ad

Friday’s Sports

Mt Pleasant’s senior Lady Tiger Jordyn Hargrave

NBA

No regular season games until Thursday, Feb 23

NHL

Friday

Stars (30-14-11) at Saint Paul Wild (28-21-5) at 7:00 pm ESPN+

NFL

The Chicago Bears took another step toward leaving Soldier Field on Wednesday when the team announced it has officially closed on its purchase of the 326-acre Arlington Park property.

COLLEGE

Thursday

NCAAW

No. 5 LSU (24-1) 69 – Ole Miss (20-6) 60

NCAAM

No. 2 Houston (24-2) 80 – SMU (9-18) 65

TAMUC

Thursday

Women

Career-high 27 points from DesiRay Kernal, helped the Texas A&M University-Commerce women’s basketball team roll to an 83-70 win over the New Orleans Privateers on Thursday evening in the Field House.

Men

Four starters for the Texas A&M University-Commerce men’s basketball team scored in double digits, but it was not enough on Thursday night in the Field House as the New Orleans Privateers took an 84-78 win.

Next up for the Lions is Senior Day Saturday against Southeastern starting at 2:00 pm. The men tip off at 4:30.

After opening the season last weekend, the Texas A&M University-Commerce softball team heads to familiar territory to participate in the Tarleton Invitational this weekend.

Lion’s track and field teams compete in the Arkansas Qualifier on Friday to close out the regular season portion of the indoor schedule.

HIGH SCHOOL

Mt Pleasant’s senior Lady Tiger Jordyn Hargrave scored the 1000th point of her career last Monday during the bi-district playoff game against Nacogdoches. Mt Pleasant takes on Crandall Friday at 7:00 pm in Lindale on K-Lake 97.7.

BASKETBALL PLAYOFF PARINGS

AREA

GIRLS

6A

Lake Ridge (26-12) 48 – Mesquite Horn (18-16) 30

Rockwall (23-11) vs. DeSoto (23-5) Fri 7:00 pm

No. 3 Cedar Hill (22-13) 57 – No. 16 Royse City (25-11) 38

5A

Huntsville (16-18) 55 – Princeton (23-11) 52

Mt Pleasant (34-0) vs Crandall (22-11) at Lindale Fri 7:00 pm KALK 97.7

Tyler Lions (26-6) vs. Red Oak (20-10) at Forney Fri 6:30 pm

Longview (24-9) vs. McKinney North (27-6) TBA Fri 6:30 pm

4A

Van (22-2) vs. Pinkston (23-11) at North Forney Fri 7:00 pm

North Lamar (28-6) vs. Kaufman (22-9) at Princeton Fri 7:00 pm

FW Dunbar vs. Van Alstyne at Frisco Fri 6:30 pm

Sunnyvale vs. Canton at Crandall Fri 7:00 pm

3A

Edgewood (28-7) 50 – Ponder (16-19) 37

Pottsboro (30-3) vs. Whitesboro (26-9) at Sherman Fri 7:00 pm

Chapel Hill MP (26-6) vs. Tatum (19-9) at Ore City Fri 6:00 pm Star 96.9

Mt Vernon (20-10) 63 – Gladewater (11-10) 42

Gunter (27-9) 52 Paradise (25-10) 49

Rains (23-12) vs. Trinity (22-8) at Royse City Fri 7:00 pm

Mineola (16-16) vs. Waskom (19-11) at Hallsville Fri 6:30 pm

Winnsboro (27-8) vs. Jefferson (22-12) at UT-Tyler Fri 6:30 pm

2A

Como-Pickton (18-9) vs. Lindsay (17-6) at Bonham Fri 8:00 pm

Cooper (26-10) vs. Wolfe City (27-10) at Greenville Fri 6:00 pm

Detroit (8-9) vs. Bland (15-3) at Leonard Fri 6:30 pm

Boles (22-13) vs. Muenster (26-7) at Bonham Fri 6:00 pm

McLeod (21-11) vs. Chireno (26-2) at Timpson Fri 6:00 pm

No. 14 Tenaha (32-2) 58 – Union Grove (20-13) 15

Douglass (16-10) vs. Timpson (27-9) at Lufkin Fri at 7:00 pm

Hawkins (18-2) vs. Woden (13-3) at New Summerfield Fri 7:30 pm

1A

Saltillo (34-4) vs. Throckmorton (13-5) TBA Fri

Dodd City (31-5) 65 – Saint Jo (25-6) 28

Avinger (14-10) vs. Slidell (27-3) at Blue Ridge Fri 6:30 pm

No. 17 Martins Mill 76 – Moody 22

No. 14 Tenaha 58 – Union Grove 15

BOYS

Thursday

Tatum 57 – Edgewood 42

Waskom vs. Troup Thu 6:30 pm

Friday

Chapel Hill TY at Center Fri 6:00 pm

Clarksville vs. West Rusk Non-Conf Fri 5:00 pm

Como-Pickton at Alba-Golden Fri 6:00 pm

Jacksonville at Bullard Non-Conf Fri 8:00 pm

Lumberton at White Oak Non-Conf Fri 6:30 pm

New Diana at Sabine Fri 5:00 pm

Quitman at Tenaha Non-Conf Fri 1:00 pm

Rains at Beckville Non-Conf Fri 7:45 pm

Redwater at DeKalb Fri 6:00 pm

Van Alstyne at Celina Fri 6:00 pm

Wills Point at Kaufman Fri 6:30 pm

Monday Bi-District

Cooper at Maud Non-Conf Mon 7:30 pm

Gunter at Rains Mon 6:30 pm

New Boston at Mineola Non-Conf Mon 6:00 pm

Union Grove vs. McLeod Sat at Ore City at 11:00 am

BI-DISTRCT REGION II

BOYS

Tuesday

5A

Lufkin (33-3) vs. Hallsville (20-13)

Mt Pleasant (33-0) vs. Porter (11-22) at Palestine Tue 7:00 pm KALK 97.7

Tyler (19-10) vs. Kingwood Park (16-18)

Nacogdoches (21-12) vs. Longview (24-7)

4A

3A

Prairiland (26-4) vs. Howe (15-10)

Pottsboro (26-6) vs. Commerce (9-19)

Winnsboro (14-14) vs. Atlanta at Lobo Tue 6:00 pm

Gunter (24-6) vs. Rains (17-15)

Edgewood (18-14) vs. Bells (20-7) at Farmersville Tue at 7:30 pm

Hooks vs. Quitman (20-13) at Pittsburg Tue TBA

Chapel Hill MP (32-2) vs. DeKalb (22-23?) at Marshall Tue 7:00 pm

2A

Lindsay (15-15) vs. Honey Grove (20-10)

Wolfe City (16-14) vs, Collinsville (12-10)

Sam Rayburn (25-6) vs. Alvord (13-12)

Muenster (21-8) vs. Celeste (20-12)

James Bowie vs. Quinlan Boles (14-4) at Mt Pleasant Tue 7:00 pm

1A

Saltillo (25-8) vs. Fannindel (12-18)

Dodd City (27-7) vs. Avinger (10-21)

Miller Grove (24-10) vs. Yantis (13-9)

Sulphur Bluff (18-16) vs. Campbell (23-13)