Cypress Basin Hospice 2023 Header
Sandlin Header 2022
Better View Tree Trimming Header Ad
Choctaw County EMS Star Life Conference Header
Hess Bad Boy Header Promo 2024
ETB Advertising Banner Header Terrie 2
ETB Advertising Banner Header Terrie 1
Mark Patrick Header 2020

Friday’s Sports

Lions start first time as Division I

Photo – Aiden Pelphrey

NBA

Thursday

Raptors (34-36) 128 – Thunder (34-36) 111

Friday

Pelicans (33-36) at Houston Rockets (17-52) at 7:00 pm

Grizzlies (41-27) at San Antonio Spurs (18-51) at 7:00 pm

Mavericks (35-35) at Los Angeles Lakers (34-36) at 9:30 pm

NHL

Thursday

Oilers (38-23-8) 4 – Stars (37-19-13) 1

Saturday

Stars (37-19-13) at Calgary Flames (31-24-14) at 9:00 pm ESPN+

ML B

Thursday

Astros (9-6) 3 – Cardinals (10-6) 0

Rangers (9-11) 3 – Dodgers (10-5) 1

Friday

Nationals (8-8) at Houston Astros (9-6) at 12:05 pm

Brewers (7-10) at Surprise AZ vs. Rangers (9-11) at 3:05 pm

COLLEGE

Friday

NCAAW

No. 15 SE Louisiana (21-9) at Iowa City vs. No. 2 Iowa (26-6) at 3:00 pm ESPN

No. 14 Hawaii (18-14) at Baton Rouge No. 3 LSU (28-2) at 4:30 pm ESPN2

Thursday

NCAAM

No. 1 Alabama (30-5) 96 – No. 16 TX A&M-Corpus (24-11) 75’

No. 1 Houston (32-3) 63 – No. 16 Northers Kentucky (22-13) 52

No. 2 Texas (27-8) 81 – No. 15 Colgate (26-9) 61

No. 10 Penn State (23-13) 76 – No. 7 Texas A&M (25-10) 59

No 4 Tennessee (24-10) 58 – No. 13 Louisiana (26-8) 55

No. 8 Arkansas (21-13) 73 – No. 9 Illinois (20-13) 63

Friday

No. 14 UC Santa Barbara (27-7) Denver vs. No 3 Baylor (22-10) 12:30 pm TNT

No. 11 Arizona St (23-12) Denver vs. No. 6 TCU (21-12) 9:05 pm truTV

Texas A&M University-Commerce’s track and field teams begin the outdoor season for the first time as Division I programs this weekend in San Antonio at the UTSA Invitational.

HIGH SCHOOL

Friday

SOFTBALL

Atlanta vs. DeKalb at 5:00 pm

Commerce vs. Prairiland at 6:00 pm

Daingerfield vs. Hughes Springs at 6:00 pm

Grand Saline vs. Chisum at 6:00 pm

Harts Bluff vs. McLeod at 2:00 pm

Maud vs. Harleton at 6:00 pm

Queen City vs. Redwater at 5:00 pm

Rivercrest vs. Fruitvale at 6:00 pm

Sulphur Bluff vs. Saltillo at 4:30 pm

Winnsboro vs. Harmony at 6:00 pm

BASEBALL

Atlanta vs. DeKalb at 7:00 pm

Bridgeport vs. New Diana at Noon

Commerce vs. Rains at 7:00 pm

Daingerfield vs. No. 18 Van at 6:30 pm

Detroit vs. Harts Bluff at 4:30 pm

Harleton vs. Union Grove at 7:00 pm

Gilmer vs. Carthage at 7:00 pm

Hallsville vs. Mt Pleasant at 7:00 pm

Hughes Springs vs. Chapel Hill TY at 7:00 pm

McLeod vs. Ore City at 6:00 pm

North Hopkins vs. Alba-Golden at 6:00 pm

Paul Pewitt vs. New Boston at 7:00 pm

Pine Tree vs. Marshall at 7:00 pm

White Oak vs. Hooks at 6:00 pm

Winnsboro vs. Harmony at 7:00 pm