ETB Advertising Banner Header Terrie 1
Sandlin Header 2022
Hess Bad Boy Header Promo 2024
Better View Tree Trimming Header Ad
Mark Patrick Header 2020
Choctaw County EMS Star Life Conference Header
Cypress Basin Hospice 2023 Header
ETB Advertising Banner Header Terrie 2

Monday’s Sports

NBA

Monday

Thunder (1-2) at Dallas Mavericks (2-1) at 8:30 pm TNT

NHL

Monday

Stars (2-1) at Denver (1-2) at 8:30 pm ESPN

MLB

Sunday

Astros (15-25) 9 – Tigers (20-20) 3

Rockies (12-28) 3 – Rangers (22-20) 1

Monday

Guardians (25-16) at Arlington Rangers (22-20) at 7:05 pm

Athletics (19-23) at Houston Astros (15-25) at 7:10 pm

COLLEGE

Sunday

Baseball

No. 3 Texas A&M (42-10) 6 – Ole Miss (27-24) 0

No. 5 Arkansas (42-10) 9 – No. 14 Mississippi St (33-18) 6

Texas State 8 – No. 21 Troy 6

Kansas (29-18) 9 – Houston (25-26) 6

Texas (32-20) 10 – UCF (31-17) 7

Texas Tec vs. No. 19 Oklahoma St Canceled

New Mexico St vs. TCU Canceled

No runner ran faster at the Southland Conference Outdoor Track & Field Championships on Saturday than Ibrahim Fuseini (eye-BRA-him / few-UH-zee-KNEE). He took home three gold medals on the way to the Texas A&M University-Commerce men’s track & field team, which placed fourth, and the women’s team finished seventh at Holloway Field. A&M-Commerce is now 2-for-2 in winning the Southland Conference Outdoor 100-meter dash crowns and 3-for-4 in the 200-meter dash in indoor and outdoor seasons in the Division I era.

HIGH SCHOOL

REGIONAL SEMIFINALS

Softball

Region II

6A

Rockwall vs. Oak Ridge at Georgetown 6:30 pm, G2 Thu, G2 Fri, G3 Sat 1:00 pm

5A

Wakeland vs. Melissa at Frisco 6:30 pm, G1 Wed, G2 Thu, G3 Sat

4A

Aubrey vs. Sulphur Springs Sat

3A

Rains vs. Mt Vernon at Commerce 6:30 pm, G1 Thu, G2 Fri, G3 Sat

1A Region II

Jonesboro vs. Dodd City Sat

Baseball

6A

Rockwall

5A

Forney vs. Lufkin

Hallsville vs.

4A

Celina

Lindale vs. Pleasant Grove

North Lamar vs. Liberty-Eylau at Winnsboro 7:00 pm, Fri One Game

3A

Edgewood

Tatum vs. West Rusk at Brook Hill 7:00 pm, G1 Thu, G2 Fri, G3 Sat Noon

Boyd vs. Rains

Atlanta vs. Harmony

2A Region II

Sam Rayburn

2A Region III

Kerens vs. Beckville Mike Carter G1-2 Thu 4:00 pm, G3 Sat 1:00 pm

Gary vs. Shelbyville at Nacogdoches G1 Wed 6:00 pm. G 2-3 Sat Noon

1A Region II

Harleton vs. Frankston

Electra vs. Dodd City at Sanger Wed at 6:30 pm One Game

1A Region III

Neches vs. Union Hill