BASKETBALL PLAYOFF PARINGS
AREA
GIRLS
6A
Lake Ridge (26-12) 48 – Mesquite Horn (18-16) 30
No. 2 DeSoto 65 – No. 19 Rockwall (24-11) 32
No. 3 Cedar Hill (22-13) 57 – No. 16 Royse City (25-11) 37
5A
Huntsville (16-18) 55 – Princeton (23-11) 52
No. 8 Mt Pleasant (35-0) 36 – Crandall (22-12) 26
Red Oak (21-10) 57 – Tyler Lions (26-7) 48
McKinney North (28-6) 65 – Longview (24-10) 29
4A
Pinkston (24-11) 38 – No. 23 Van (22-3) 33
North Forney Fri 7:00 pm
North Lamar (29-6) 52 – Kaufman (22-10) 31
Van Alstyne (23-10) 64 – FW Dunbar (19-13) 59
Sunnyvale (30-5) 56 – Canton (27-9) 30
3A
Edgewood (28-7) 50 – Ponder (16-19) 37
Pottsboro (31-3) 35 – Whitesboro (26-10) 19
Chapel Hill MP (27-6) 64 – Tatum (19-10) 30
Mt Vernon (20-10) 63 – Gladewater (11-10) 42
Gunter (27-9) 52 Paradise (25-10) 49
Rains (24-12) 54 – Trinity (22-9) 36
Mineola (17-16) 49 – Waskom (19-12) 42
No. 18 Winnsboro (28-8) 90 – Jefferson (22-13) 33
2A
Lindsay (18-6) 46 – Como-Pickton (19-9) 20
Cooper (27-10) 53 – Wolfe City (27-11) 30
Detroit (8-9) vs. Bland (15-3) at Leonard Fri 6:30 pm
Muenster (27-7) 64 – Boles (22-14) 23
McLeod (22-11) 41 – Chireno (26-3) 32
No. 14 Tenaha (32-2) 58 – Union Grove (20-13) 15
Douglass (1710) 45 – Timpson (27-10) 23
Hawkins (19-2) 55 – Woden (13-4) 31
1A
Throckmorton (14-6) 61 – Saltillo (34-5) 52
Dodd City (31-5) 65 – Saint Jo (25-6) 28
Slidell (28-3) 60 – Avinger (14-10) 38
No. 17 Martins Mill (28-6) 76 – Moody (19-9) 22
No. 14 Tenaha 58 – Union Grove 15
Monday
No. 8 Mt Pleasant (35-0) vs. Huntsville (16-18) Athens TBA
Chapel Hill MP (27-6) vs. Mt Vernon (20-10) at Mt Pleasant Mon 7:00 pm Star 96.9
BOYS
Thursday
Crandall 39 – Ennis 29
Tatum 57 – Edgewood 42
Union Grove vs. McLeod Sat at Ore City at 11:00 am
Waskom vs. Troup Thu 6:30 pm
Friday
Alba-Golden 42 – Como-Pickton 30
Beckville 74 – Rains 59 Non-Conf
Brownsboro 37 – Lindale 29
No. 23 Bullard 54 – Jacksonville 48 Non-Conf
Center 58 – Chapel Hill TY 54 Non-Conf
Douglass 61 – East Chambers 55
Lumberton 54 – White Oak 37 Non-Conf
Martins Mill 46 – Huckabay 42
New Diana at Sabine Fri 5:00 pm
Non-Varsity 45 – Athens 24
Quitman at Tenaha Non-Conf Fri 1:00 pm
Redwater 56 – DeKalb 55
Sam Rayburn 50 – Rivercrest 35 Non-Conf
Lumberton 54 – White Oak 37
Van Alstyne 47 – Celina 45
West Sabine 75 – Broaddus 46
Wills Point at Kaufman Fri 6:30 pm
Monday Bi-District
Cooper at Maud Non-Conf Mon 7:30 pm
New Boston at Mineola Non-Conf Mon 6:00 pm
Tatum 57 – Edgewood 42 Non-Conf
Van Alstyne 47 – Celina 45 Non-Conf
West Rusk 48 – Clarksville 47 Non-Conf
BI-DISTRCT REGION II
BOYS
Tuesday
5A
Lufkin (33-3) vs. Hallsville (20-13)
Mt Pleasant (33-0) vs. Porter (11-22) at Palestine Tue 7:00 pm KALK 97.7
Tyler (19-10) vs. Kingwood Park (16-18)
Nacogdoches (21-12) vs. Longview (24-7)
4A
3A
Prairiland (26-4) vs. Howe (15-10)
Pottsboro (26-6) vs. Commerce (9-19)
Winnsboro (14-14) vs. Atlanta at Lobo Tue 6:00 pm
Gunter (24-6) vs. Rains (17-15)
Edgewood (18-14) vs. Bells (20-7) at Farmersville Tue at 7:30 pm
Hooks vs. Quitman (20-13) at Pittsburg Tue TBA
Chapel Hill MP (32-2) vs. DeKalb (22-23?) at Marshall Tue 7:00 pm
2A
Lindsay (15-15) vs. Honey Grove (20-10)
Wolfe City (16-14) vs, Collinsville (12-10)
Sam Rayburn (25-6) vs. Alvord (13-12)
Muenster (21-8) vs. Celeste (20-12)
James Bowie vs. Quinlan Boles (14-4) at Mt Pleasant Tue 7:00 pm
1A
Saltillo (25-8) vs. Fannindel (12-18)
Dodd City (27-7) vs. Avinger (10-21)
Miller Grove (24-10) vs. Yantis (13-9)
Sulphur Bluff (18-16) vs. Campbell (23-13)