2021 SOFTBALL
PLAYOFFS
May 1 – Bi-District
May 8 – Area
May 15 – Regional Quarterfinal
May 22 – Reginal Semifinal
May 29 – Regional Final
Jun 2-5 – Championship
UPDATED 4-19-21
STATE
5A
No. 29 | Sulphur Springs 11-2 |
No. 40 | Mt Pleasant 17-8 |
4A
No. 5 | North Lamar 25-2-1 |
No. 28 | Gilmer 15-9-2 |
No. 70 | Paris 7-8 |
3A
No. 2 | Rains 27-1 |
No. 7 | White Oak 20-1 |
No. 9 | Atlanta 17-1-1 |
No. 10 | Hughes Springs 20-3 |
No. 20 | Mt Vernon 19-4 |
No. 34 | Bonham 16-6-2 |
No. 41 | Prairiland 16-7 |
No. 53 | DeKalb 8-4 |
No. 93 | Chisum 9-10 |
No. 96 | Chapel Hill MP |
2A
No. 7 | Como-Pickton 24-1-1 |
No. 26 | Sam Rayburn 10-4-2 |
No. 49 | Alba-Golden 8-6 |
No. 52 | Dodd City 6-3 |
No. 54 | Cumby 9-4 |
No. 62 | Trenton 10-10 |
No. 64 | Union Grove 5-4 |
No. 71 | Rivercrest 9-10 |
DISTRICT STANDINGS
15-5A
1 Sulphur Springs | 12-2 |
2 Hallsville | 9-1 |
3 Mt Pleasant | 7-4 |
4 Texas High | 5-6 |
15-4A
1 North Lamar | 8-0 |
2 Gilmer | 6-2 |
3 Pleasant Grove | 5-3 |
4 Paris | 3-5 |
13-3A
1 Harmony | 9-1 |
2 Mt Vernon | 8-1 |
3 Chapel Hill MP | 6-4 |
4 Winnsboro | 5-5 |
14-3A
1 Atlanta | 10-0 |
2 DeKalb | 8-3 |
3 Queen City | 7-3 |
4 Redwater | 5-5 |
15-3A
1 Hughes Springs | 10-1 |
2 White Oak | 10-1 |
3 Ore City | 8-3 |
4 New Diana/Sabine | 3-7 |
2021 BASEBALL
May 8 – Bi-District
May 15 – Area
May 22 – Regional Quarterfinal
May 29 – Reginal Semifinal
Jun 5 – Regional Final
Jun 9-12 – Championship
STATE
5A
No. 7 Hallsville | 20-4 |
4A
No. 12 Pleasant Grove | 19-5 |
3A
No. 11 Harmony | 16-4 |
No. 17 Mt Vernon | 18-5 |
No. 25 Atlanta | 13-5 |
2A
No. 11 Rivercrest | 14-3 |
No. 17 Hawkins | 13-2 |
No. 22 Union Grove | 10-6 |
DISTRICT STANDINGS
15-5A
Hallsville | 8-0 |
Texas High | 6-3 |
Longview | 5-3 |
Marshall | 5-4 |
Sulphur Springs | 5-5 |
Mt Pleasant | 1-8 |
Pine Tree | 1-8 |
15-4A
Pleasant Grove | 9-2 |
Liberty Eylau | 9-2 |
Gilmer | 6-5 |
North Lamar | 4-6 |
Paris | 2-8 |
Pittsburg | 2-9 |
13-3A
Harmony | 8-1 |
Mt Vernon | 8-1 |
Mineola | 6-3 |
Winnsboro | 6-4 |
Quitman | 3-7 |
Chapel Hill MP | 1-8 |
Winona | 0-8 |
14-3A
Atlanta | 8-0 |
New Boston | 7-2 |
Redwater | 6-3 |
Hooks | 5-5 |
Paul Pewitt | 4-5 |
Queen City | 2-7 |
DeKalb | 0-10 |
15-3A
Sabine | 7-1 |
White Oak | 7-2 |
New Diana | 7-2 |
Daingerfield | 5-4 |
Hughes Springs | 4-5 |
Ore City | 1-9 |
Gladewater | 0-8 |