ETB Advertising Banner Header Terrie 1
Cypress Basin Hospice 2023 Header
Choctaw County EMS Star Life Conference Header
Hess Bad Boy Header Promo 2024
Better View Tree Trimming Header Ad
ETB Advertising Banner Header Terrie 2
Mark Patrick Header 2020
Sandlin Header 2022

Monday’s Sports

NTCC Softball sweeps Southern Arkansas Community College

NBA

Sunday

Suns (36-29) 130 – Mavericks (33-32) 126

Rockets (15-49) 142 – Spurs (16-49) 110

Thunder (30-34) 129 – Jazz (31-34) 119

Monday

Pelicans (31-33) at Sacramento Kings (37-26) at 900 pm NBA TV

NHL

Flames (27-23-13) at Dallas Stars (34-16-13) at 7:30 pm ESPN+

COLLEGE

Sunday

NCAAM

No. 1 Houston (29-2) 67 – Memphis (23-8) 65

TAMUC

Having won a postseason game in each of the last five seasons, the fifth-seeded Texas A&M University-Commerce women’s basketball team looks to make it six in a row on Monday morning when it faces eighth-seeded Northwestern State in the first round of the Southland Conference Tournament in Lake Charles, Louisiana.

Sunday

McNeese 79 – Lions 78

The Lions finish 13-20 in their first season in the Southland and NCAA Division I. After being picked seventh in the preseason, the Lions finished fifth in conference play and played 23 road games.

Sunday

Softball

TAMUC 8 – Weber State 7

NTCC

Saturday – Softball

Northeast Texas Community College hosted the Southern Arkansas Community College Stars in softball action on March 4, 2023, and came away with two run-rule victories. Game 1 saw the Eagles take down the Stars 10-2, and in Game 2, NTCC also put up ten runs in a 10-1 win over Southern Arkansas CC.

HIGH SCHOOL

Winnsboro’s senior 6-2 Forward No. 55 Faith Acker made the State All-Tournament Team for the UIL.

BASKETBALL PLAYOFF PAIRINGS

2023 UIL Boys Basketball State Tournament

March 9-11, 2023

Alamodome (San Antonio, Texas)

Thursday, March 9

Conference 1A Semifinals

8:30 a.m. – Benjamin (21-1) vs. Graford (35-3)

10:00 a.m. – Tilden McMullen County (37-2) vs. Jayton (37-2)

Conference 3A Semifinals

1:30 p.m. – Hooks (32-5) vs. Hitchcock (29-7)

3:00 p.m. – Lytle (34-6) vs. Childress (27-7)

Conference 5A Semifinals

7:00 p.m. – Dallas Kimball (31-2) vs. San Antonio Veterans Memorial (36-4)

8:30 p.m. – Killeen Ellison (37-3) vs. Mansfield Summit (34-4)

Friday, March 10

Conference 2A Semifinals

8:30 a.m. – Lipan (36-1) vs. New Home (31-7)

10:00 a.m. – Flatonia (34-4) vs. LaRue LaPoynor (32-7)

Conference 4A Semifinals

1:30 p.m. – Oak Cliff Faith Family (30-3) vs. Canyon Randall (28-9)

3:00 p.m. – Boerne (32-5) vs. Houston Washington (28-7)

Conference 6A Semifinals

7:00 p.m. – Beaumont United (35-1) vs. Northside Brennan (32-7)

8:30 p.m. – Richardson Lake Highlands (32-3) vs. DeSoto (30-8)

Saturday, March 11

8:30 a.m. – Conference 1A Final

10:00 a.m. – Conference 3A Final

1:30 p.m. – Conference 2A Final

3:00 p.m. – Conference 5A Final

7:00 p.m. – Conference 4A Final

8:30 p.m. – Conference 6A Final

REGION II

STATE FINALS

GIRLS

Thursday Conference 3A Semifinals

Fairfield (39-2) 51 – Winnsboro (31-9) 43

Holliday (33-3) 59 – Columbus (31-5) 40

Thursday Conference 5A Semifinals

Frisco Liberty (27-10) 62 – San Antonio Wagner (28-4) 51

Lubbock Cooper (30-6) 70 – Lamar Fulshear (33-5) 52

Friday, March 3

Friday Conference 2A Semifinals

8:30 a.m. – Lipan (34-3) 32 – Martin’s Mill (31-7) 30

10:00 a.m. – Gruver (30-5) 45 – Hearne (33-9) 32

Saturday, March 4

8:30 a.m. – 1A Nazareth (33-2) 30 – Huckabay (39-3) 20

10:00 a.m. – 3A Holliday (34-3) 58 – Fairfield (29-3) 47

1:30 p.m. – 2A Lipan (35-3) 53 – Martins Mills (31-8) 48

3:00 p.m. – 5A Frisco Liberty (28-10) 57 – Lubbock Cooper (30-6) 52

7:00 p.m. – 4A Waco La Vega (37-5) 46 – Glen Rose (39-2) 38

8:30 p.m. – 6A Northside Clark (33-3) 42 – DeSoto (27-6) 37