" /> Big Changes With UIL Realignment – EastTexasRadio.com
Hess Louisiana Grills Header
Titus Regional Header Oct 2020
Morrell banner
cypress basin hospice
Access Financial Group
Dane McLamore Header
Sandlin – Find New Roads – It’s All About You Aug 2017
Momentum Ranger Head Oct 2020

Big Changes With UIL Realignment

 

Willie Williams opens box at Region VIII in Mt Pleasant

 

UIL Realignment

2018-2020

6A

District 11

Longview, Mesquite, Mesquite Horn, North Mesquite, Rockwall, Rockwall-Heath, and Tyler Lee

 

5A DI

District 7

McKinney North, Mesquite Poteet, Sherman, Texas High, Tyler, West Mesquite, Wylie East

 

5A DII

FOOTBALL

District 8

Corsicana, Ennis, Forney, Greenville, Kaufman, North Forney, Royse City, Sulphur Springs, Terrell

 

District 9

Hallsville, Jacksonville, Lindale, Pine Tree, Marshall, Mt Pleasant, Nacogdoches, Whitehouse

 

BASKETBALL

District 15

Greenville, Lindale, Mt Pleasant, Royse City, Sulphur Springs, Texas High

 

District 16

Hallsville, Jacksonville, Pine Tree, Lufkin, Marshall, Nacogdoches, Tyler, Whitehouse

 

4A DI

FOOTBALL

District 7

Anna, Argyle, Celina, Melissa, Paris, North Lamar, Sanger

 

4A DII

FOOTBALL

District 6

Gilmer, Spring Hill, Pittsburg, Liberty-Eylau, Pleasant Grove

 

BASKETBALL

District 15

Paris, North Lamar, Pittsburg, Liberty-Eylau, Pleasant Grove

 

District 16

Bullard, Cumberland Academy, Gilmer, Henderson, Kilgore, Spring Hill, TY Chapel Hill

 

3A DI

FOOTBALL

District 5

Bonham, Commerce, Howe, Lone Oak, Pottsboro, Rains, Van Alstyne

 

District 7

Atlanta, Hooks, Hughes Springs, Jefferson, Mt Vernon, New Boston, Redwater

 

District 8

Gladewater, Sabine, Mineola, West Rusk, Tatum, White Oak, Winnsboro

 

3A DII

FOOTBALL

District 9

Bells, Blue Ridge, Cooper, Leonard, Chisum, Prairiland, Whitewright

 

District 10

Alba-Golden, Arp, Harmony, Frankston, Grand Saline, Quitman, Troup, Winona

 

District 11

Daingerfield, DeKalb, New Diana, Elysian Fields, Paul Pewitt, Ore City, Queen City, Waskom

 

3A

BASKETBALL

 

District 10

Bells, Blue Ridge, Bonham, Howe, Leonard, Van Alstyne, Whitewright

 

District 12

Alba-Golden, Edgewood, Grand Saline, Lone Oak, Mineola, Quitman, Rains

 

District 13

Commerce, Cooper, MP Chapel Hill, Mt Vernon, Chisum, Prairiland, Winnsboro

 

District 14

Atlanta, DeKalb, Hooks, New Boston, Paul Pewitt, Queen City, Redwater

 

District 15

Daingerfield, New Diana, Elysian Fields, Hughes Springs, Jefferson, Ore City, Tatum Waskom

 

District 16

Arp, Harmony, Gladewater, Sabine, West Rusk, Troup, White Oak, Winona

 

2A DI

FOOTBALL

 

District 6

Rivercrest, Como Pickton, Honey Grove, Quinlan Boles, Wolfe City

 

District 10

Alto, Big Sandy, Cushing, Union Grove, Hawkins, Carlisle

 

District 11

Beckville, Garrison, Harleton, Joaquin, Linden Kildare, Tenaha, Timpson

 

2A DII

FOOTBALL

 

District 9

Campbell, Cumby, Era, Muenster, Tioga

 

District 10

Clarksville, Detroit, Maud, Mt Enterprise, Overton, James Bowie

 

2A

BASKETBALL

 

District 13

Celeste, Honey Grove, Bland, Trenton, Wolfe City

 

District 14

Campbell, Como Pickton, Cumby, Martins Mill, Quinlan Boles, North Hopkins

 

District 15

Rivercrest, Clarksville, Detroit, Linden Kildare, Maud, McLeod, James Bowie

 

District 16

Beckville, Big Sandy, Union Grove, Harleton, Hawkins, Overton Carlisle

 

1A DI

SIX MAN

 

District 12

Fruitvale, Union Hill, High Island, Leverett’s Chapel

1A

BASKETBALL

 

District 23

Miller Grove, Dodd City, Ector, Fruitvale, Fannindel, Roxton, Savoy, Yantis

 

District 24

Avery, Avinger, Bloomburg, Union Hill, Saltillo, Sulphur Bluff

 

Home and visitors TBA

Mt Pleasant’s Schedule

Week 1 – Wylie East, 2 – North Lamar, and 3 – Forney