Mark Patrick Header 2020
Hess Lawn Mower Header
Erin Conrad – Edward Jones Header
Mid America Pet Food Header
Young Title Company Header
cypress basin hospice
Momentum Can-Am In Stock Header

TAMUC – Sports

Brown and Deutsch to Compete at USATF Outdoor Championships

EUGENE, Ore. – Texas A&M University-Commerce will be well represented at the 2022 Toyota USA Track & Field Outdoor Championships at the historic Hayward Field this weekend. 

Lion alum Joe Brown (Mansfield), the 2019 NCAA Division II Men’s Discus Champion, competes in the discus on Thursday at 5:45 pacific time, and Nicholas Deustch (Frisco), a rising sophomore at A&M-Commerce, races in the Under-20 men’s steeplechase race on Saturday at 5:13 pm Pacific Time. 

Brown’s career-best mark of 205 feet and 5.4 inches (62.62m) ranks eighth in the field. Although his first time competing in the USATF Outdoor Championships, he competed in the USA Track & Field Olympic Trials last year. 

Deustch’s season-best time in his freshman campaign was 9:29.31, the 13th among the racers competing on Saturday. It is also his first time competing at the national championships. 

Fans can follow along to Brown’s throw in the men’s discus HERE and Deustch’s time in the men’s steeplechase HERE. A live subscriber-only webcast is also available on USATF.tv.

33 Lions receive USTFCCCA All-Region honors

NEW ORLEANS – Thirty-three student-athletes from the Texas A&M University-Commerce student-athletes track & field team has received All-South Central Region honors by the United States Track & Field and Cross Country Coaches Association (USTFCCCA) for their efforts this season. 

Lion National Champions Moaz Ibrahim (Cairo, Egypt), Ushan Perera (Mahabage, Sri Lanka), Candesha Scott (St. David, Grenada), J.T. Smith (Klein Oak), Minna Svaerd (Karlstad, Sweden) highlight the all-region selections 

Smith, Cameron Macon (Dallas – Carter), Delan Edwin (Castries, Saint Lucia), Sofia Khenfar (Lyon, France), Naomi Ndukwe (Perserville, France), Mariana Shostak (Lviv, Ukraine), and Svaerd reached an all-region status in multiple events.

2022 USTFCCCA OUTDOOR TRACK & FIELD ALL-SOUTH CENTRAL REGION
MEN

Name Event
Delan Edwin 4×100 Relay
Delan Edwin 100 Meters
Delan Edwin 200 Meters
Trayveon Franklin Triple Jump
Moaz Ibrahim Discus
Chandler King Long Jump
Justin Lewis High Jump
Cameron Macon 4×100 Relay
Cameron Macon 110 Meter Hurdles
Andre Norman 4×100 Relay
Ushan Perera High Jump
Elmar Schutte Pole Vault
J.T. Smith 4×100 Relay
J.T. Smith 100 Meters
J.T. Smith 200 Meters
Dodley Thermitus Triple Jump
Maxime Woirin 400 Meter Hurdles


WOMEN

Name Event
Francesca Aquillino 4×100 Relay
Ashley Benton 4×100 Relay
Sofia Khenfar 4×400 Relay
Sofia Khenfar 4×100 Relay
Naomi Ndukwe 4×400 Relay
Naomi Ndukwe 400 Meter Hurdles
Cassandra Rendon Javelin
Candesha Scott Javelin
Julia Seigerroth 100 Meter Hurdles
Mariana Shostak 4×400 Relay
Mariana Shostak 4×100 Relay
Mariana Shostak 400 Meters
Tamara Susa Javelin
Minna Svaerd 4×400 Relay
Minna Svaerd 400 Meter Hurdles
Minna Svaerd Pole Vault

Iniuto Ukpong earns CoSIDA Academic All-America honors, first track & field athlete since 1994

AUSTIN – Texas A&M University-Commerce women’s track and field scholar-athlete Iniuto Ukpong has been appointed as a Third Team Academic All-American, as selected by the College Sports Information Directors of America (CoSIDA). Ukpong is the second-ever track and field athlete in school history to receive Academic All-America honors. 

Ukpong (Arlington – Mansfield Summit) just completed her final season in the blue and gold, specializing in the throws. She has received all-conference honors in both the outdoor and indoor seasons, throwing both the hammer and the shot put. This past season, she also received Lone Star Conference All-Academic honors for both portions and was named the LSC Women’s Indoor Track and Field Academic Athlete of the Year. 

“Iniuto is very deserving of this award. She has worked tremendously hard over the course of her career, both academically and athletically,” said coach George Pincock. “It is really special to see her getting this award to end her career. She is going to move on to bigger and better things, and this is going to make her resume even better than it already is!” 

Health, kinesiology, and sports studies major, Ukpong has received President’s List honors four times, recognized as a Best in Class scholar three times, and named to the Lion Honor Roll three times. 

She is the first women’s track and field student-athlete to receive CoSIDA Academic All-America honors since Tammy Scott in 1994 and the fourth Lion this year to receive the recognition joining Alex Shillow from the football team, Madison Schaefer from the softball team, and Sophie-Charlott Hempel from the women’s golf team. 

The four honorees this year match 2018 for most in a single year in school history. Since 1972, A&M-Commerce has received 22 CoSIDA Academic All-America honors.

2021-22 ACADEMIC ALL-AMERICA ® TEAM WOMEN’S TRACK & FIELD/CROSS COUNTRY NCAA DIVISION II
FIRST TEAM

Name School Yr. Major
Chin Agina Azusa Pacific Gr. Kinesiology (U) / Public Health (G)
Alison Andrews-Paul Simon Fraser Gr. Public Health (G)
Zoe Baker Colorado School of Mines Sr. Computer Science / Applied Mathematics & Statistics
Rachel Bredeson Cedarville Gr. Pharmaceutical Science
Ashlan Burton Central Missouri Gr. Kinesiology
Taryn Christy Illinois Springfield Sr. Political Science
Kayla Goodwin Central Missouri So. Kinesiology
Maddie James West Chester Gr. Biology (U) / Biology (G)
Kaylee Jensen Minnesota State Mankato Sr. Biology / Biochemistry / Gender & Women’s Studies / Psychology
Riley McGrath Colorado Colorado Springs So. Business
Hannah Miller Colorado School of Mines Jr. Quantitative Biosciences & Engineering
Rachel Miller Ashland Gr. Public Relations & Strategic Communication (U) / MBA (G)
D’Andra Morris Mary Gr. Business Administration / Marketing (U) / MBA (G)
Natalia Novak Academy of Art Sr. Communications & Media Technologies
Arika Robinson Concordia-St. Paul Sr. Nursing

SECOND TEAM

Name School Yr. Major
Ukeyvia Beckwith Embry-Riddle (Fla.) Gr. Aerospace & Occupational Safety (U) / MBA (G)
Casey Berberich Maryville Gr. Physical Therapy (G)
Josie Coffey Colorado Mesa So. Political Science
Anna Ebersole Cal U. Pennsylvania Sr. Criminal Justice
Annika Esvelt Seattle Pacific So. Applied Human Biology
Divonne Franklin Cal U. Pennsylvania Sr. Biology
Laia Gonzalez Central Missouri Gr. Big Data Analytics
Marisa Gwinner Tiffin Sr. Digital Media & Design
Mica Jenrette Colorado Mesa Sr. Sociology
Brea Perron Minnesota State Mankato Sr. Psychology / Communication Disorders
Rachel Rairdon Augustana Sr. Spanish / Modern Foreign Languages / Accounting & Finance
Rebekah Rairdon Augustana Sr. Business & Accounting
Haley Schaller Clarion Gr. Speech Language Pathology (G)
Johanna Wistokat Christian Brothers Sr. Business Administration
Kayla Zink Colorado Colorado Springs Sr. Health Care Science

THIRD TEAM

Name School Yr. Major
Marianne Abdalah Slippery Rock Gr. Biology (U) / Physician’s Assistant (G)
Elizabeth Acheson Mary Jr. History
Marlee Baker Carson-Newman Jr. Psychology
Emily Chilton Simon Fraser Sr. Biomedical Physiology
Brittney Clark Indianapolis Sr. Biology
Kylie Dahlberg Lenoir-Rhyne Sr. Biology
Ayana Fields Cal Poly Pomona Sr. Kinesiology
Bailey Gostomski Roberts Wesleyan Sr. Computer Science
Melissa Moreni Colorado Colorado Springs So. Biology
Katy Neubert King Jr. Cell & Molecular Biology
Alona Olshevska Saginaw Valley State Sr. Criminal Justice
Abby Owens Carson-Newman Jr. Mathematics and Philosophy
Jena Reinheimer Slippery Rock Sr. Finance
Amanda Short Western Washington Gr. Kinesiology & Exercise Science
Iniuto Ukpong A&M-Commerce Sr. Health Kinesiology & Sport Studies
Sydney Wolf Seton Hill Sr. Psychology

CoSIDA Academic All-America® Team Member of the Year:  Zoe Baker, Colorado School of Mines