Mark Patrick Header 2020
Sandlin Header 2022
ETB Advertising Banner Header Terrie 2
Cypress Basin Hospice 2023 Header
ETB Advertising Banner Header Terrie 1
Choctaw County EMS Star Life Conference Header
Hess Bad Boy Header Promo 2024
Better View Tree Trimming Header Ad

UIL Basketball Playoffs

BASKETBALL PLAYOFF PAIRINGS

REGION II

REGIONAL FINALS

GIRLS

 

6A at Panther Activity Center

DeSoto(26-5) 66 – No. 10 Cypress Springs (31-9) 34

52 – No. 9 Cypress Ranch (29-6) 41

DeSoto(27-5) 66 – No. 3 Cedar Hill (24-14) 34

5A Curtis Culwell Center

No. 7 Liberty (26-10) 41 – Mt Pleasant (36-1) 30

McKinney North (30-6) 49 – No. 12 Memorial (27-11) 46

No. 7 Liberty (27-10) – McKinney North (30-7)

4A TAMU-Commerce

Pinkston (26-11) 48 – Panther Creek (24-13) 43

Sunnyvale (32-5) 44 – Godley (28-8) 18

Sunnyvale (33-5) 51 – Pinkston (26-12) 36

3A Prosper

Chapel Hill MP (29-6) 44 – No. 23 Pottsboro (32-4) 39

No. 16 Winnsboro (30-8) 48 – Gunter (28- 10) 28

No. 16 Winnsboro (31-8) 56 – Chapel Hill MP (29-7) 36

2A McKinney North

Lipan (32-2) 70 – Cooper (28-11) 25

Nocona (37-0) 34 – Muenster (28-8) 29

Lipan (33-2) 50 – Nocona (37-1) 36

REGION III

REGIONAL FINALS

GIRLS

2A Athens

Martins Mill (30-6) 41 – No. 13 Tenaha (33-3) 32

LaPoynor (19-6) 61 – Douglas (18-12) 53

Martins Mill (31-6) 58 – LaPoynor (18-7) 25

1A Mansfield

Huckabay (38-2) 46 – Dodd City (32-6) 31

Slidell (30-3) 31 – Gorman (33-4) 24

Huckabay (39-2) 41 – Slidell (30-4) 37

REGION II

REGIONAL QUARTER

GIRLS

6A

DeSota (25-5) 65 – Lake Ridge (26-13) 49

No. 10 Cypress Springs (31-8) 55 – Langham (23-13) 50

No. 3 Cedar Hill (23-13) 53 – Sachse (26-10) 42

No. 9 Cypress Ranch (29-5) 56 – Tomball (31-8) 44

5A

No. 7 Liberty (25-10) 51 – Mesquite Poteet (21-9) 24

Mt Pleasant (36-0) 52 – Huntsville (16-19) 34

No. 12 Memorial (27-10) 45 0 The Colony (27-10) 32

McKinney North (29-6) 55 – Red Oak (21-11) 38

4A

Panther Creek (24-12) 53 – Alvarado (24-11) 42

Pinkston (25-11) 41 – North Lamar (29-7) 23

Godley (28-7) 47 – Van Alstyne (22-11) 36

Sunnyvale (31-5) 52 – Lincoln (21-10) 41

3A

No. 23 Pottsboro (32-3) 47 – Edgewood (28-7) 35

Chapel Hill MP (28-6) 51 – Mt Vernon (20-11) 30

Gunter (28- 9) 54 – Rains (24-13) 35

No. 16 Winnsboro (29-8) 68 – Mineola (17-17) 41

2A

Lipan (31-2) 47 – Windthorst (27-5) 30

Cooper (28-10) 73 – Lindsay (18-7) 58

Nocona (36-0) 50 – Stamford (19-5) 34

Muenster (28-7) 57 – Bland (26-4) 34

REGION III

REGIONAL QUARTER

GIRLS

4A

Hardin-Jefferson (32-5) 58 – Palestine (21-12) 57

LaVega (35-5) 61 – Marbel Falls (21-14) 33

Madisonville (33-5) 58 – Jacksonville (26-11) 22

Connally (28-9) 52 – Salado (23-14) 49

2A

Martins Mill (29-6) 60 – Lovelady (22-15) 25

No. 13 Tenaha (33-2) 63 – McLeod (22-12) 18

LaPoynor (17-6) 58 – Frankston (14-12) 39

Douglas (18-10) 46 – Hawkins (19-3) 39

1A

Huckabay (37-2) 52 – Rochelle (21-12) 19

Dodd City (32-5) 43 – Throckmorton (14-6) 37

Gorman (33-3) 52 – Richland Springs (9-14) 33

Slidell (29-3) 31 – Bloomburg (29-7) 20

REGION II

AREA

GIRLS

6A

Lake Ridge (26-12) 48 – Mesquite Horn (18-16) 30

No. 2 DeSoto (24-5) 65 – No. 19 Rockwall (24-11) 32

Cypress Springs (30-8) 64 – Oak Ridge (25-8) 31

Langham (23-12) 63 – Spring (24-9) 43

No. 3 Cedar Hill (22-13) 57 – No. 16 Royse City (25-11) 37

Sachse (26-9) 60 – Midway (22-12) 48

5A

Huntsville (16-18) 55 – Princeton (23-11) 52

No. 8 Mt Pleasant (35-0) 36 – Crandall (22-12) 26

Red Oak (21-10) 57 – Tyler Lions (26-7) 48

McKinney North (28-6) 65 – Longview (24-10) 29

4A

Pinkston (24-11) 38 – No. 23 Van (22-3) 33

North Forney Fri 7:00 pm

North Lamar (29-6) 52 – Kaufman (22-10) 31

Van Alstyne (23-10) 64 – FW Dunbar (19-13) 59

Sunnyvale (30-5) 56 – Canton (27-9) 30

3A

Edgewood (28-7) 50 – Ponder (16-19) 37

Pottsboro (31-3) 35 – Whitesboro (26-10) 19

Chapel Hill MP (27-6) 64 – Tatum (19-10) 30

Mt Vernon (20-10) 63 – Gladewater (11-10) 42

Gunter (27-9) 52 Paradise (25-10) 49

Rains (24-12) 54 – Trinity (22-9) 36

Mineola (17-16) 49 – Waskom (19-12) 42

No. 18 Winnsboro (28-8) 90 – Jefferson (22-13) 33

2A

Lindsay (18-6) 46 – Como-Pickton (19-9) 20

Cooper (27-10) 53 – Wolfe City (27-11) 30

Detroit (8-9) vs. Bland (15-3) at Leonard Fri 6:30 pm

Muenster (27-7) 64 – Boles (22-14) 23

McLeod (22-11) 41 – Chireno (26-3) 32

No. 14 Tenaha (32-2) 58 – Union Grove (20-13) 15

Douglass (1710) 45 – Timpson (27-10) 23

Hawkins (19-2) 55 – Woden (13-4) 31

1A

Throckmorton (14-6) 61 – Saltillo (34-5) 52

Dodd City (31-5) 65 – Saint Jo (25-6) 28

Slidell (28-3) 60 – Avinger (14-10) 38

No. 17 Martins Mill (28-6) 76 – Moody (19-9) 22

No. 14 Tenaha 58 – Union Grove 15

REGION II

AREA

BOYS

6A

No. 7 DeSoto (27-8) 56 – Rockwall- Heath (20-13) 45

Mansfield Legacy (24-9) 74 – Naaman Forest (12-21) 58

Cedar Hill (24-13) 51 – No. 25 Wylie (22-12) 50

5A

Red Oak (26-10) 60 – Lufkin (34-4) 40

No. 21 Forney (30-4) 56 – Mt Pleasant (34-1) 53

No. 23 Lancaster (23-7) 73 – Tyler Lions (20-11) 39

Longview (26-7) 48 – Crandall (21-16) 40

4A

Pinkston (23-11) 59 – Canton (31-8) 38

Sulphur Springs (30-7) 56 – Wilmer-Hutchins (14-16) 44

Van Alstyne (20-16) 55 – Eastern Hills (26-8) 46

Paris (19-9) 63 – Lincoln (12-22) 36

No. 5 Carter (29-3) 101 – Liberty-Eylau (19-6) 40

3A

Whitesboro (16-13) 46 – Howe (16-11) 42

Paradise (23-12) 55 – Pottsboro (27-7) 44

Mineola (23-9) 47 – Tatum (21-14) 40

White Oak (23-12) 85 – Atlanta (24-8) 50

Ponder (18-0) 46 – Gunter (24-8) 26

Madison (22-13) 58 – Bells (21-8) 37

Hooks (29-5) 62 – West Rusk (18-10) 51

Jefferson (24-6) 39 – Chapel Hill MP (33-3) 34 1-OT

2A

Lindsay (17-15) 60 – Clarksville (17-13) 47

Wolfe City (18-14) 49 – North Hopkins (26-8) 29

Sam Rayburn (27-6) 37 – Cooper (15-8) 32

Muenster (23-8) 51 – James Bowie (15-5) 34

Region III

AREA

BOYS

4A

Harden-Jefferson (31-5) 54 – Chapel Hill TY (21-8) 50

Silsbee (24-12) 74 – Jacksonville (24-9) 60

Bullard (23-5) 90 – Gilmer (10-15) 52

2A

Tenaha (18-16) 57 – Overton (16-11) 22

Timpson (20-3) 100 – Union Grove (18-14) 51

Martins Mill (28-6) 44 – Marlin (18-13) 44

Beckville (27-7) 64  – Douglass (31-4) 58

Hawkins (24-7) 46 – Shelbyville (22-10) 39

1A

Saltillo (27-8) 51 – Perrin-Whitt (27-7) 45

Dodd City (29-7) 45 – Midway (24-8) 36

Slidell (21-13) 53 – Miller Grove (25-11) 28

Graford (32-3) 66 – Sulphur Bluff (19-17) 20

REGION II

BI-DISTRICT

BOYS

6A

No. 7 DeSoto (26-8) 56 – Weiss Pflugerville (15-19) 50

Rockwall- Heath (20-12) 83 – Rowlett (15-14) 53

Naaman Forest (12-20) 40 – Rockwall (22-11) 33

Mansfield Legacy (23-9) 57 – Temple (17-15) 51

No. 25 Wylie (22-11) 65 – Royse City (16-16) 37

5A

Lufkin (34-3) 54 – Hallsville (20-14) 41

Red Oak (25-10) 65 – Sherman (13-15) 48

Mt Pleasant (34-0) 57 – Porter (11-23) 38

No. 21 Forney (29-4) 77 – McKinney North (12-18) 38

No. 23 Lancaster (22-7) 67 – Melissa (17-17) 46

Tyler Lions (20-10) 50 – Kingwood Park (16-19) 40

Crandall (21-15) 44 – Lovejoy (23-8) 35

Longview (25-7) 52 – Nacogdoches (21-13) 34

4A

Canton (31-7) 58 – Pleasant Grove (6-19) 41

Pinkston (22-11) 60 – Sunnyvale (20-10) 41

Sulphur Springs (29-7) 54 – Lindale (22-11) 53

Wilmer-Hutchins (14-15) 49 – Kaufman (13-20) 31

Eastern Hills (26-7) 75 – Ferris (17-17) 49

Van Alstyne (19-16) 83 – Summit Int. Prep. (8-7) 45

Lincoln (12-21) 56 – Wills Point (25-9) 49

Paris (18-9) 55 – Brownsboro (26-8) 51

No. 5 Carter (28-3) 100 – Community (8-20) 39

Liberty-Eylau (19-5) 52 – Athens (21-12) 51

3A

Howe (16-10) 54 – Prairiland (26-5) 49

Whitesboro (15-13) 63 – Trinity Leadership (11-19) 44

Pottsboro (27-6) 62 – Commerce (9-20) 46

Tatum (21-13) 60 – Sabine (11-21) 41

Mineola (22-9) 62 – New Boston (11-13) 35

White Oak (22-12) 61 – Waskom (9-18) 33

Atlanta (24-7) 48 – Winnsboro (14-15) 42

Ponder (17-0) 72 – Newman Int. Ady. 25

Gunter (24-7) 62 – Rains (17-17) 56

Madison (21-13) 81 – Pilot Point (12-16) 51

Bells (21-7) 63 – Edgewood (18-15) 50

Hooks (28-5) 52 – Quitman (20-15) 41

West Rusk (18-9) 59 – Daingerfield (7-10) 49

Chapel Hill MP (33-2) 77 – Redwater (15-20) 58

Jefferson (23-6) 51 – New Diana (22-8) 24

2A

Clarksville (17-12) 46 – Alba-Golden (13-17) 32

Lindsay (16-15) 37 – Honey Grove (20-11) 32

North Hopkins (26-7) 47 – Rivercrest (9-18) 38

Wolfe City (17-14) 74 – Collinsville (12-11) 60

Sam Rayburn (26-6) 66 – Alvord (13-13) 64

Cooper (15-7) 54 – Maud (10-11) 48

Muenster (22-8) 52 0 Celeste (20-13) 51

James Bowie (15-4) 72 – Quinlan Boles (24-11) 57

Region III

Bi-District

4A

Chapel Hill TY (21-7) 62 – Palestine (20-12) 56

Jacksonville (24-8) 56 – Kilgore (12-16) 29

Bullard (23-5) 90 – Gilmer (10-15) 52

2A

Tenaha (17-16) 67 – Corrigan-Camden (25-5) 51

Overton (16-10) 41 – McLeod (25-10) 35

Timpson (19-3) 108 – West Sabine (7-19) 42

Union Grove (18-13) 56 – New Summerfield (23-9) 50

Marlin (18-12) 80 – Chilton (13-9) 53

Martins Mill (27-6) 63 – Groveton (17-13) 44

Douglass (31-3) 85 – Big Sandy (8-14) 27

Beckville (26-7) 67 – Chireno (11-14) 56

Hawkins (23-7) 68 – Alto (11-14) 58

Shelbyville (22-9) 56 – Woden (14-20) 36

1A

Saltillo (26-8) 59 – Fannindel (12-19) 46

Perrin-Whitt (27-6) 48 – Saint Jo (22-11) 33

Dodd City (28-7) 77 – Avinger (10-22) 46

Midway (24-7) 53 – Bryson (13-20) 23

Slidell (20-13) 67 – Newcastle (4-13) 31

Miller Grove (25-10) 47 – Yantis (13-10) 44

Graford (31-3) 74 – Prairie Valley (15-17) 38

Sulphur Bluff (19-16) 56 – Campbell (23-14) 51