Better View Tree Trimming Header Ad
Cypress Basin Hospice 2023 Header
Sandlin Header 2022
ETB Advertising Banner Header Terrie 2
ETB Advertising Banner Header Terrie 1

Wednesday’s Sports

Photo – Avi Mehta

NBA

Thursday

Pelicans (30-29) at Toronto Raptors (28-31) at 6:30 pm

Spurs (14-45) at Dallas Mavericks (31-29) at 7:30 pm

Thunder (28-29) at Salt Lake City Jazz (28-31) at 8:00 pm

ESPN says the Atlanta Hawks fired coach Nate McMillan on Tuesday. That clears the way for an immediate search that will start with leading candidate Quin Snyder

NHL

Wednesday

Blackhawks (19-32-5) at Dallas Stars (30-15-12) at 8:30 pm TNT

COLLEGE

NCAAM

No. 8 Texas (22-6) 72 – No. 23 Iowa State (17-10) 54

No. 14 Kansas State (21-7) 75 – No. 9 Baylor (20-8) 65

No 25 Texas A&M (21-7) 68 – No. 11 Tennessee (20-8) 63

TAMUC

Texas A&M University-Commerce’s women’s golf team closed out The Atlantic Invitational with an 11th-place finish at the Indian Spring Country Club this week. Now the Lions are off for a couple of weeks. They next compete on March 13-14 in Sugar Land at the HCU Huskie Invitational.

HIGH SCHOOL

Big Sandy ISD has hired Brian Pullum as its new Athletic Director. Coach Pullum has spent almost 20 years coaching in East Texas schools, recently serving as the Assistant Athletic Director at Grand Saline High School.

James Boxley has been named the new Director of Athletics and Head Football Coach for Wills Point ISD.

BASKETBALL PLAYOFF PARINGS

REGION II

REGIONAL QUARTER

GIRLS

6A

Lake Ridge (26-12) vs. DeSoto (24-5) TBA

No. 10 Cypress Springs (31-8) 55 – Langham (23-13) 50

No. 3 Cedar Hill (23-13) 53 – Sachse (26-10) 42

*No. 9 Cypress Ranch (29-5) 56 – Tomball (31-8) 44

5A

*No. 7 Liberty (25-10) 51 – Mesquite Poteet (21-9) 24 Fri Curtis Culwell Fri 6:00 pm

*Mt Pleasant (36-0) 52 – Huntsville (16-19) 34 Fri Curtis Culwell Fri 6:00 pm

*No. 12 Memorial (27-10) 45 0 The Colony (27-10) 32 Fri Curtis Culwell Fri 7:30 pm

McKinney North (29-6) 55 – Red Oak (21-11) 38 Fri Curtis Culwell Fri 7:30 pm

4A

Panther Creek (24-12) 53 – Alvarado (24-11) 42

*Pinkston (25-11) 41 – North Lamar (29-7) 23

*Godley (28-7) 47 – Van Alstyne (22-11) 36

*Sunnyvale (31-5) 52 – Lincoln (21-10) 41

3A

*No. 23 Pottsboro (32-3) 47 – Edgewood (28-7) 35 Fri Prosper 6:00 pm

Chapel Hill MP (28-6) 51 – Mt Vernon (20-11) 30 Fri Prosper 6:00 pm

Gunter (28- 9) 54 – Rains (24-13) 35 Fri Prosper 7:30 pm

No. 16 Winnsboro (29-8) 68 – Mineola (17-17) 41 Fri Prosper 7:30 pm

2A

Windthorst (27-4) vs. Lipan (30-2) at Mineral Wells Tue 6:30 pm

Lindsay (18-6) vs. Cooper (27-10) at Celina Tue 8:00 pm

Stamford (19-4) vs. Nocona (35-0) at Rider Tue 6:00 pm

*Muenster (28-7) 57 – Bland (26-4) 34

 

REGION III

 2A

Martins Mill (29-6) 60 – Lovelady (22-15) 25

No. 13 Tenaha (33-2) 63 – McLeod (22-12) 18

*LaPoynor (17-6) 58 – Frankston (14-12) 39

Douglas (17-10) vs. Hawkins (19-2) at Henderson Tue 7:30 pm

1A

Huckabay (37-2) 52 – Rochelle (21-12) 19

*Dodd City (32-5) 43 – Throckmorton (14-6) 37

Gorman (32-3) vs. Richland Springs (9-13) at Comanche Tue 8:00 pm

*Slidell (29-3) 31 – Bloomburg (29-7) 20

* Tuesday’s games

AREA

GIRLS

6A

Lake Ridge (26-12) 48 – Mesquite Horn (18-16) 30

No. 2 DeSoto (24-5) 65 – No. 19 Rockwall (24-11) 32

Cypress Springs (30-8) 64 – Oak Ridge (25-8) 31

Langham (23-12) 63 – Spring (24-9) 43

No. 3 Cedar Hill (22-13) 57 – No. 16 Royse City (25-11) 37

Sachse (26-9) 60 – Midway (22-12) 48

5A

Huntsville (16-18) 55 – Princeton (23-11) 52

No. 8 Mt Pleasant (35-0) 36 – Crandall (22-12) 26

Red Oak (21-10) 57 – Tyler Lions (26-7) 48

McKinney North (28-6) 65 – Longview (24-10) 29

4A

Pinkston (24-11) 38 – No. 23 Van (22-3) 33

North Forney Fri 7:00 pm

North Lamar (29-6) 52 – Kaufman (22-10) 31

Van Alstyne (23-10) 64 – FW Dunbar (19-13) 59

Sunnyvale (30-5) 56 – Canton (27-9) 30

3A

Edgewood (28-7) 50 – Ponder (16-19) 37

Pottsboro (31-3) 35 – Whitesboro (26-10) 19

Chapel Hill MP (27-6) 64 – Tatum (19-10) 30

Mt Vernon (20-10) 63 – Gladewater (11-10) 42

Gunter (27-9) 52 Paradise (25-10) 49

Rains (24-12) 54 – Trinity (22-9) 36

Mineola (17-16) 49 – Waskom (19-12) 42

No. 18 Winnsboro (28-8) 90 – Jefferson (22-13) 33

2A

Lindsay (18-6) 46 – Como-Pickton (19-9) 20

Cooper (27-10) 53 – Wolfe City (27-11) 30

Detroit (8-9) vs. Bland (15-3) at Leonard Fri 6:30 pm

Muenster (27-7) 64 – Boles (22-14) 23

McLeod (22-11) 41 – Chireno (26-3) 32

No. 14 Tenaha (32-2) 58 – Union Grove (20-13) 15

Douglass (1710) 45 – Timpson (27-10) 23

Hawkins (19-2) 55 – Woden (13-4) 31

1A

Throckmorton (14-6) 61 – Saltillo (34-5) 52

Dodd City (31-5) 65 – Saint Jo (25-6) 28

Slidell (28-3) 60 – Avinger (14-10) 38

No. 17 Martins Mill (28-6) 76 – Moody (19-9) 22

No. 14 Tenaha 58 – Union Grove 15

 

BI-DISTRICT REGION II

BOYS

6A

No. 7 DeSoto (26-8) 56 – Weiss Pflugerville (15-19) 50

Rockwall- Heath (20-12) 83 – Rowlett (15-14) 53

Naaman Forest (12-20) 40 – Rockwall (22-11) 33

Mansfield Legacy (22-9) vs. Temple (17-14) TBD

No. 25 Wylie (22-11) 65 – Royse City (16-16) 37

5A

Lufkin (33-3) vs. Hallsville (20-13) at Timpson Tue 6:15 pm

Red Oak (25-10) 65 – Sherman (13-15) 48

Mt Pleasant (34-0) 57 – Porter (11-23) 38

No. 21 Forney (29-4) 77 – McKinney North (12-18) 38

No. 23 Lancaster (22-7) 67 – Melissa (17-17) 46

Tyler Lions (19-10) vs. Kingwood Park (16-18) at Lufkin Tue 7:30 pm

Crandall (21-15) 44 – Lovejoy (23-8) 35

Nacogdoches (21-12) vs. Longview (24-7) at Timpson Tue 7:45 pm

4A

Canton (31-7) 57 – Pleasant Grove (6-19) 41

Pinkston (21-11) vs. Sunnyvale (20-9) at Skyline Mon 7:00 pm

Sulphur Springs (29-7) 54 – Lindale (22-11) 53

Kaufman (13*19) vs. Wilmer-Hutchins (13-15) TBD

Eastern Hills (26-7) 75 – Ferris (17-17) 49

Van Alstyne (19-16) 83 – Summit Int. Prep. (8-7) 45

Lincoln (12-21) 56 – Wills Point (25-9) 49

Paris (18-9) 55 – Brownsboro (26-8) 51

No. 5 Carter (28-3) 100 – Community (8-20) 39

Liberty-Eylau (19-5) 52 – Athens (21-12) 51

3A

Howe (16-10) 54 – Prairiland (26-5) 49

Trinity Leadership (11-18) vs. Whitesboro (14-13) TBD Tue 7:00 pm

Pottsboro (27-6) 62 – Commerce (9-20) 46

Tatum (20-13) vs/ Sabine (11-20) at Longview Tue 8:00 pm

Mineola (22-9) 62 – New Boston (11-13) 35

White Oak (21-12) vs. Waskom (9-17) at Spring Hill Tue 8:00 pm

Winnsboro (14-14) vs. Atlanta (23-7) at Lobo Tue 6:00 pm

Ponder (16-0) vs. Newman Int. Ady. at Prosper Mon 6:30 pm

Gunter (24-7) 62 – Rains (17-17) 56

Pilot Point 82 – Madison 81

Bells (21-7) 63 – Edgewood (18-15) 50

Hooks (27-5) vs. Quitman (20-14) at Pittsburg Tue 7:00 pm

Daingerfield (7-9) vs. West Rusk (17-9) at Winona Tue 7:00 pm

Chapel Hill MP (32-2) vs. Redwater (15-19) at Marshall Tue7:00 pm

Jefferson (22-6) vs. New Diana (22-7) at White Oak Tue 6:00 pm

2A

Clarksville (17-12) 46 – Alba-Golden (13-17) 32

Lindsay (16-15) 37 – Honey Grove (20-11) 32

North Hopkins (25-7) vs. Rivercrest (9-17) at Mt Vernon Tu 6:00 pm

Wolfe City (17-14) 74 – Collinsville (12-11) 60

Sam Rayburn (26-6) 66 – Alvord (13-13) 64

Cooper (14-7) vs. Maud (10-10) at Pittsburg Mon 7:30 pm

Muenster (22-8) 52 0 Celeste (20-13) 51

James Bowie (15-4) 72 – Quinlan Boles (24-11) 57

Region III

Bi-District

4A

Chapel Hill TY vs. Palestine at Rusk Tue 7:00 pm

Jacksonville 56 – Kilgore 29

Gilmer vs. Bullard

2A

Tenaha (17-16) 67 – Corrigan-Camden (25-5) 51

Overton (16-10) 41 – McLeod (25-10) 35

Timpson (18-3) vs. West Sabine (7-18) at Lufkin Mon 6:00 pm

New Summerfield (23-8) vs. Union Grove (17-13) at Tyler Jr College Tue 7:30 pm

Marlin (17-12) vs. Chilton (13-8) TBD Mon

Martins Mill (26-6) vs. Groveton (17-12) TBD Mon

Douglass (31-3) 85 – Big Sandy (8-14) 27

Hawkins (22-7) vs. Alto (11-13) at Tyler Jr. College Mon 6:00 pm

Shelbyville (22-9) 56 – Woden (14-20) 36

1A

Saltillo (26-8) 59 – Fannindel (12-19) 46

Perrin-Whitt (26-6) vs. Saint Jo (22-10) TBD

Dodd City (28-7) 77 – Avinger (10-22) 46

Midway (24-7) 53 – Bryson (13-20) 23

Slidell (19-13) vs. Newcastle (4-12) TBD Mon 6:00 pm

Miller Grove (25-10) 47 – Yantis (13-10) 44

Gradford (31-3) 74 – Prairie Valley (15-17) 38

Sulphur Bluff (19-16) 56 – Campbell (23-14) 51